po takmer deväťmesačnom vyjednávaní. Minister financií Ivan Mikloš ju označil za vyváženú.
Relatívne spokojný je aj viceprezident Konfederácie odborových zväzov Ján Gašperan, aj keď "sme mali predstavu o vyššom náraste nominálnych aj reálnych platov". Podľa Gašperana sa kolektívna zmluva vzťahuje na viac ako 300-tisíc zamestnancov. Tými sú z väčšej časti zamestnanci v školstve, zdravotníctve, doprave, kultúre, zamestnanci vyšších územných celkov a obcí.
Kým zvýšenie platu zmluva priamo ukladá, skrátenie pracovného času a predĺženie dovolenky iba umožňuje - po dohode so zamestnávateľom v podnikovej kolektívnej zmluve.
Naproti tomu štátni zamestnanci, teda klasickí úradníci, zatiaľ nevedia, na čom v budúcom roku budú. Na ich kolektívnej zmluve vyššieho stupňa sa zástupcovia vlády a odborov na prvý pokus nedohodli, napraviť to mienia dnes.
Príčinou nedohody má byť to, že vládna strana nenavrhla možnosť skrátiť pracovný čas ani predĺžiť dovolenku v podnikovej kolektívnej zmluve, ako to majú pracujúci vo verejnom záujme. Platy štátnych zamestnancov sa majú zvýšiť o 4 percentá.
Podľa predsedu Úradu pre štátnu službu Ľubomíra Plaia sa o tom, aby štátni zamestnanci boli zrovnoprávnení s pracujúcimi vo verejnom záujme, bude rokovať. Ministerstvo práce podľa hovorcu Martina Danka "vzhľadom na to, že vidí reálny priestor na dohodu", nemieni predbiehať.
"My sme dali návrh, vládna strana dala protinávrh, niekde sa musíme stretnúť," povedala Mária Majerová, ktorá o zmluve vyjednáva za Slovenský odborový zväz verejnej správy.
Ak príde k dohode, zmluva sa bude týkať približne 40-tisíc ľudí.
Autor: joč