Analytici: Bush ocenil Dzurindovu lojalitu

BRATISLAVA, WASHINGTON - Summit Bush - Putin v Bratislave je odmenou za pevné spojenectvo s USA a čitateľnú politiku voči Rusku. Na Bratislave sa dokázali dohodnúť obe strany.

BRATISLAVA, WASHINGTON - Summit Bush - Putin v Bratislave je odmenou za pevné spojenectvo s USA a čitateľnú politiku voči Rusku. Na Bratislave sa dokázali dohodnúť obe strany.

"Boli sme oslovení. Sme dôveryhodní pre Washington aj Moskvu," povedal hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.

"Takéto summity sa môžu odohrať len v krajine, kde sa obe strany cítia dobre a kde je politická stabilita," povedal Radek Sikorski, expert na strednú a východnú Európu z washingtonského American Enterprise Institute. Sikorski bol v 90. rokoch štátnym tajomníkom poľského ministerstva zahraničia a obrany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko spĺňa podmienky dôležité pre USA. Washington oceňuje, že Slovensko má vojakov v Iraku a ako jediná zo stredoeurópskych krajín ich nechce stiahnuť. Biely dom tiež registruje, že Dzurinda je prvý premiér regiónu, ktorý pretlačil zásadné reformy a potom ho znovu zvolili do vlády.

"V Bushovej vláde sa nosí niečo ako texaská lojalita. Cení si ľudí, ktorí nie sú len formálnymi spojencami, ale spojencami aj v čase núdze. Slovensko je v rámci svojich možností takouto krajinou," hovorí Sikorski.

Podľa bývalého slovenského veľvyslanca v USA Martina Bútoru je summit úspechom slovenskej diplomacie, ale aj Slovenska ako štátu. "Slovensko sa tak stáva veľmi solídnym štandardom v európskej diplomacii a ukazuje, že aj malá krajina sa môže stať zaujímavou."

SkryťVypnúť reklamu

Summit USA - Rusko je vždy veľkou udalosťou. Tento by mohol byť špeciálne dôležitý. "Najmä pre meniace sa vzťahy s Putinom, ktorý sa posúva smerom k autoritatívnej vláde," myslí si Sikorski. Freedom House len v pondelok zaradil Rusko medzi neslobodné krajiny. "Mohol by to byť kritický summit, kde Bush jasne povie Putinovi, že takto to ďalej nejde," hovorí Sikorski.

Podľa Bútoru rusko-americká schôdzka bude mať pozitívny vplyv aj na imidž Slovenska. Prídu totiž stovky zahraničných novinárov, z ktorých mnohí ešte na Slovensku neboli. Návšteva tak bude mať aj kultúrny, turistický a ekonomický dosah.

Tomaga povedal, že na Slovensko by malo prísť okolo 1000 až 1500 novinárov.

Prečo si vybrali Bratislavu

  • Slovensko je verný americký spojenec,
  • napriek tomu máme s Moskvou dobré vzťahy,
  • Slovensko má vojakov v Iraku a nehovorí o tom, že by ich stiahlo,
  • Bush už bol dvakrát v Poľsku a na európskom turné (začína v Bruseli a potom ide do Berlína) chcel ísť aj do "novej Európy",
  • Dzurinda je najdlhšie slúžiacim premiérom z nových členských krajín NATO, v posledných rokoch vystupoval ako líder tejto skupiny.

Opozícia víta, že sa Slovensko zviditeľní

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA - Slovenská opozícia na správy z Moskvy a Washingtonu oficiálne nereagovala. Jej predstavitelia však pre SME hovorili, že príchod prezidentov na Slovensko vítajú.

Premiér Dzurinda povedal, že rusko-americký summit na Slovensku "vyvracia mýty alebo dezinformácie zo strany niektorých predstaviteľov opozície, ktorí hovoria, že som urobil zo Slovenska ostrov amerického vplyvu". Myslel tým na lídra Smeru Roberta Fico, ktorý sa tak viackrát vyjadril.

Fico včera povedal, že Smer víta summit Putin - Bush, ktorý zviditeľní Slovensko a dúfa, že všetko dobre dopadne. "Dzurinda by však mal prestať znehodnocovať túto udalosť v očiach slovenskej verejnosti svojimi vzrušenými vyjadreniami. Ani americký prezident, ani ruský prezident, ktorého mimochodom Mikuláš Dzurinda opomína, neprichádzajú na Slovensko kvôli nemu."

SkryťVypnúť reklamu

Šéf výboru pre európske záležitosti Tibor Mikuš z HZDS hovorí, že sa úžasne zvýši prestíž krajiny. Nechcel komentovať premiérov výrok o americkom vplyve. "Slovensko je súčasťou Európskej únie a malo by koordinovať svoju politiku vyvážene s úniou a USA," poznamenal.

Otázkou je, ako prijme summit mocností verejná mienka. Sociológ Pavel Haulík povedal, že Slováci stále trpia na nedostatok uznania. "Stretnutie v Bratislave je istou formou uznania. Myslím si preto, že to bude vnímané skôr pozitívne, aj keď postoje voči jednému či druhému prezidentovi má nezanedbateľná časť verejnosti vyhranené," myslí si Haulík.


Autor: IGOR STUPŇANMATÚŠ KOSTOLNÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 735
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 542
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 543
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 539
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 430
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 062
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 211
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu