Preševa, Medvedje a Bujanovaca (UCPMB) Shefket Musliu v prítomnosti zástupcu NATO Petera Feitha. Musliu pritom ešte v piatok tvrdil, že budú „bojovať do posledného muža“, aby zabránili vstupu juhoslovanských jednotiek do zóny.
„Bola podpísaná dohoda o prímerí s platnosťou do 19. marca. Počas tohto týždňa sa majú pripraviť (široké mierové) rokovania,“ povedal Sejdullah Kadriu, politický predstaviteľ UCPMB, ktorá vznikla zhruba pred rokom s údajným cieľom brániť miestnych Albáncov pred represiami režimu.
Agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného veliteľa UCPMB uvádza, že s juhoslovanskou stranou bolo podpísané dvadsaťdenné prímerie v nárazníkovej zóne. Zatiaľ nebolo známe, či dohodu podpísala už i srbská strana, ktorá rokovala separátne s delegáciou NATO v Bujanovaci.
Návrat juhoslovanskej armády
Podpisu prímeria predchádzalo včera uzatvorenie dohody o bezpečnostnej zóne, ktorú v Merdare na severe Kosova podpísal veliteľ síl KFOR generál Carlo Cabigiosu s juhoslovanskými predstaviteľmi. Na jej základe sa budú môcť juhoslovanské sily vrátiť do časti juhosrbskej bezpečnostnej zóny na hraniciach s Kosovom. Cabigiosu informoval, že obe strany sa dohodli na veľkosti tzv. pozemnej bezpečnostnej zóny (GSZ), ktorá bude mať vraj dĺžku i šírku päť kilometrov. K rozmiestneniu juhoslovanských vojakov vraj dôjde „v budúcich dňoch“. „Cieľom je umožniť legitímnym orgánom, aby v tejto oblasti vykonávali svoju právomoc,“ dodal taliansky generál. V minulom roku zahynulo v údolí Preševa viac než 30 ľudí a konflikt hrozil prerásť do väčších rozmerov. Pridali sa k nemu totiž výpady albánskych ozbrojencov do blízkeho Macedónska a útoky proti tamojšej polícii. Ozbrojenci chcú samosprávu na území osídlenom Albáncami a spojenie s Kosovom.
Macedónska federácia?
Predseda Demokratickej strany Albáncov (DPA) v Macedónsku Arben Xhaferi včera vyzval svojich krajanov, aby v utorok na mierovom pochode dali najavo, že odmietajú nedávne výbuchy násilia pri hraniciach s Kosovom. „Násilie v Tanuševci poškodilo celkový obraz Albáncov a ohrozilo ich prirodzené spojenectvo s demokratickými národmi Západu,“ uvádza sa v jeho vyhlásení.
Albánci v Macedónsku založili v nedeľu novú Národnú demokratickú stranu (NDP), ktorej ciele sú totožné s cieľmi povstalcov. Žiadajú napríklad zmenu ústavy a vyhlásenie Macedónska ako štátu Macedóncov a Albáncov (v krajine žije štvrtina až tretina albánskej populácie) a zavedenie albánčiny ako druhého úradného jazyka. Tie isté požiadavky oznámila v sobotu aj Národnooslobodzovacia armáda Kosova (UCK).
Macedónsky minister zahraničných vecí Srdjan Kerim včera v Štokholme odmietol požiadavku na federalizáciu krajiny, ktorú vzniesla NDP. „Vytvorenie federácie v Macedónsku by znamenalo rozdelenie krajiny na dve proti sebe stojace entity, ktoré by nefungovalo. Z tohto dôvodu si myslím, že nik nemôže podporiť tento návrh,“ vyhlásil Kerim. (čtk, reuters, tasr, bj)