
Členovia ukrajinskej ultranacionalistickej strany UNA-UNSO v nedeľu mávali päsťami pred policajnou stanicou v Leningradskom okrsku v Kyjeve a žiadali prepustenie svojich kamarátov. FOTO - REUTERS
Ukrajina, náš významný východný sused, prežíva v týchto dňoch vývoj, ktorý niektoré opozičné sily prirovnávajú k začiatkom nežnej revolúcie v bývalom Československu. Po mnoho týždňov vychádzajú do ulíc stovky a tisíce ľudí, ktorí pod heslom „Ukrajina bez Kučmu“ vyzývajú hlavu štátu, aby odstúpila.
V parlamente je neprehliadnuteľným lídrom protikučmovcov socialista Olexandr Moroz. Práve on „vytiahol“ v januári na svetlo sveta asi 300 hodín nahrávok rozhovorov z Kučmovej kancelárie, ktoré majú dokazovať, že prezident dal zavraždiť opozičného novinára Heorhija Gongadzeho. Na ulici sú zasa najkrikľavejší ultranacionalisti zo strany UNA-UNSO. Podľa svedectiev novinárov sami provokovali strety s políciou, keď v piatok pri dosiaľ najsilnejšom proteste tiekla krv.
Princezná za mrežami
Kučma vládne v krajine pevnou rukou, je majstrom zákulisnej politiky a oplýva širokými právomocami. Naposledy ich dokázal, keď odvolal „plynárenskú princeznú“ Juliu Tymošenkovú, vicepremiérku pre energetiku, pretože sa údajne v minulosti ako šéfka súkromnej spoločnosti obchodujúcej s plynom podieľala na obrovských valutových podvodoch. To však už bola v plnom prúde aféra Gongadze - prípad novinára, ktorý sa pre Kučmových odporcov stal symbolom kritiky korupcie vládnej moci.
O Kučmovi sa povráva, že si - podobne ako kedysi Boris Jeľcin - drží oligarchov, pre ktorých neplatia zákony. Tymošenková, inak šéfka ďalšej významnej opozičnej parlamentnej strany Batkivčšyna, ktorá sedí v Kyjeve vo vyšetrovacej väzbe, tvrdí, že práve títo Kučmovi spojenci stoja za jej odvolaním.
Kde cítiť plyn, tam možno s istotou hľadať aj Rusko. Objavili sa dohady, že pre Moskvu je destabilizácia Ukrajiny, ktorá sa obracia k spolupráci s NATO a Európskou úniou, výhodná záležitosť. Otázkou je, nakoľko jej kríza v Kyjeve padla do lona, a nakoľko v nej má Kremeľ aktívne prsty.
Ruka Kremľa?
Zneistený Kučma si v januári po čase vrelo padol do náručia s Vladimirom Putinom, ktorý mu vyjadril bezvýhradnú podporu (na rozdiel od Západu - ten vyzýval Kyjev, aby ctil slobodu tlače a čo najskôr vysvetlil aféru Gongadze). Obaja prezidenti pritom uzavreli spory o ukrajinský dlh za plyn podpisom dohody, v ktorej sa Ukrajina zaviazala všetko splatiť.
Nacionalisti nemôžu Kučmovi odpustiť, že nezaprie kultúrne korene v Rusku - už ako kandidátovi na prezidenta mu vyčítali orientáciu na Moskvu a napríklad aj to, že prezident po ukrajinsky hovorí bezchybne len „z papiera“.
Kučma pritom súčasne orientoval krajinu na spoluprácu so Západom. Tú však v poslednom čase skomplikoval neúspech pri rokovaniach s Medzinárodným menovým fondom o uvoľnení ďalšieho úveru. MMF nie je spokojný s ukrajinskou reformou a žiada väčší pokrok.
Kučma si šiel pospať
Protikučmovské emócie, ktoré momentálne otriasajú Kyjevom, majú však až príliš pestrý pôvod a neistú budúcnosť. Nacionalisti, ktorí sa utáborili okolo pomníka Tarasa Ševčenka (básnika 19. storočia a symbolu boja proti ruskej nadvláde), sa pozerajú cez prsty rovnako na Moskvu ako na Západ.
EÚ a Spojené štáty americké sa v tejto komplikovanej situácii postavili k veci kriticky, ale zdržanlivo. Kučma je napriek všetkému vnímaný ako jediný garant stabilnej Ukrajiny. Keď jeho hlavný súper Moroz hľadal osobne v USA podporu pre seba ako eventuálneho Kučmovho nástupcu, dostalo sa mu odmeraného prijatia. Američania si dobre pamätajú, ako nazval privatizáciu zlodejstvom a liberalizáciu cien zbedačovaním národa. Nepomohlo mu ani, keď zatúžil po politickom modeli bežnom na Západe - so silným parlamentom a slabým prezidentom.
Kučma si svoju dôležitosť šéfa viac než polmiliardovej krajiny na pomedzí strednej a východnej Európy dobre uvedomuje a dokladá to aj činmi. Necíti najmenší dôvod odstúpiť - na jeseň 1999 predsa vyhral voľby a ich legitimitu uznalo aj zahraničie. Veľkým tromfom v jeho „komande“ je premiér Viktor Juščenko, ktorý má na Západe meno ako garant reforiem.
Summa summarum: Gongadzeho vražda nie je objasnená, v Kyjeve vznikajú a padajú stanové mestečká a polícia pátra po organizátoroch piatkovej bitky pred Kučmovým úradom.
Prezident medzitým odišiel na Krym - vraj sa musí poriadne vyspať.
BAŠA JAVŮRKOVÁ