Chceli by ho zlepšiť, aby mohli pracovať lepšie. O problémoch súvisiacich s chorobami s povolania hovorí hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu doc. MUDr. FERDINAND KRUTÝ, CSc.
Veľa sa hovorí o chorobách z povolania v súvislosti s prácou v baniach, alebo chemických prevádzkach. A čo úradníci? Sedavá práca pri počítači v klimatizovanej miestnosti neprináša zdravotné riziká?
"Klimatizácia môže pôsobiť na rozvoj chorôb horných dýchacích ciest, a sedavá práca pri počítači môže nadmerne namáhať zrak, chrbticu aj ruky. Ak chce zamestnávateľ predísť problémom, mal by objednať služby rehabilitačného pracovníka, ktorý by zamestnancom ukázal cviky potrebné na uvoľnenie. Zamestnávateľ by mal potom aj kontrolovať, či pracovníci tieto cviky cvičia."
Takže aj úradník z banky môže mať problémy s chrbticou uznané ako chorobu z povolania?
"Choroby chrbtice sú už u nás na zozname chorôb z povolania. Práve prednedávnom odborná komisia prvýkrát posúdila a uznala konkrétne prípady - išlo o traktoristu, ktorému problémy spôsobili otrasy traktora a nevhodná poloha a o sanitára, ktorý roky prenášal a polohoval nevládnych pacientov. Vo svete sa už uznávajú choroby chrbtice ako choroby z povolania napríklad aj u stavebných robotníkov, špeditérov, baníkov a inde, kde sa často pracuje napríklad s ťažkými bremenami. Pri posudzovaní práce úradníkov z hľadiska chorôb chrbtice, bude záležať na zistení pracovných podmienok a druhu zistených chorobných zmien na chrbtici."
Ako majú zamestnávatelia postupovať, keď si chcú zabezpečiť odborné posúdenie pracovného prostredia?
"Analýzu rizík môžu vypracovať tímy odborníkov stredísk služieb zdravia pri práci, ktoré sú už v Bratislave, Košiciach, Žiari nad Hronom, Trenčíne a inde. Môžu sa tiež obrátiť na praktických lekárov, ktorí majú certifikát zo závodných zdravotných služieb, ktorých je na Slovensku už niekoľko stoviek. V blízkej budúcnosti budú už prevažnú časť posudzovania spôsobilosti zamestnancov na prácu vykonávať pracovní lekári so špecializáciou zo služieb zdravia pri práci."
Na koho sa majú obrátiť ľudia, ak majú zdravotné problémy, o ktorých si myslia, že súvisia s prácou alebo pracovným prostredím?
"Kvalifikované posúdenie v takýchto prípadoch nemôže urobiť každý lekár. Vyšetrujúci musí skutočne poznať pracovné prostredie pacienta a vedieť, na ktoré orgány a poškodenia sa má dôkladne zamerať. Pri podozrení na poškodenie zdravia z práce sa môžu obrátiť zamestnanci ale aj zamestnávatelia na pracovného lekára a toxikológa spádového zdravotníckeho zariadenia pracovného lekárstva."
Nemôže preventívna prehliadka diskriminovať ľudí, ktorí majú zdravotné problémy?
"Takto môže niekoho diskriminovať aj nedostatočná kvalifikácia. Je predsa aj v záujme zamestnanca, aby si uchoval práceschopnosť a výkonnosť čo najdlhšie. Ale u nás sa stáva, že ľudia zatínajú zuby a doslova predávajú svoje zdravie. A je aj v záujme zamestnávateľa, aby boli jeho zamestnanci čo najmenej chorí.
Okrem toho dnes sú poškodenia súvisiace s prácou oveľa tvrdšie sankcionované ako v minulosti, takže zamestnávateľ sa vystavuje riziku. Ale lekársky posudok nemusí znamenať iba koniec kariéry. Vyšetrenia upozornia človeka aj na to, že by mal zmeniť životný štýl, ak chce svoju prácu vykonávať aj ďalej."
29 Ochorenia kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín z dlhodobého, nadmerného jednostranného zaťaženia
28 Ochorenia kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené pri práci s vibrujúcimi nástrojmi a zariadeniami
24 - 26 Ochorenia na prenosné a parazitárne choroby
21 - 22 Ochorenia na kožnú rakovinu a kožné ochorenia
38 Porucha sluchu spôsobená hlukom
33 - 34 Ochorenia pľúc spôsobené zaprášením a škodlivinami
1 - 8 Ochorenia z kovov ich zliatín a zlúčenín
10 - 18 Ochorenia z organických látok
37 Astma bronchiale
30 Ochorenia lakťového nervu z mechanických vplyvov