Možno ani nevedia, že môže ochorieť napríklad na rozdutie pľúc, ktoré je klasifikované ako choroba z povolania fúkačov skla a hudobníkov na dychových nástrojoch.
Je množstvo vychytených a zaujímavých povolaní, ktoré sa viažu so zdravotnými rizikami a ľudia ich poznajú. Napriek tomu sa však na zvolenú životnú dráhu dajú. Napríklad baletky majú často zdeformované zhyby na nohách, futbalisti alebo tenisti zase poškodené šľachy na končatinách.
Mnohí ľudia sa tiež podujmú na prácu v rizikovom prostredí, pretože im sľubuje vyšší zárobok. Odborníci pritom upozorňujú, že ľudia vedome predávajú pri práci svoje zdravie. Donedávna to umož-ňovali aj nedostatky kontrolného systému v "prvej línii" ochrany zdravia zamestnancov. "Podľa zákona je zamestnávateľ aj samozamestnávateľ povinný zabezpečiť také pracovné podmienky, aby nedošlo pri plnení pracovných úloh k ohrozeniu zdravia zamestnancov," hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu Ferdinand Krutý. "Každý by si mal dať vypracovať analýzu zdravotných rizík na pracovisku. Dnes si už na Slovensku môže zabezpečiť závodné zdravotné služby každý zamestnávateľ a vo vlastnom záujme by mal zabezpečiť pre zamestnancov aj vstupné a výstupné zdravotné prehliadky." Tak by sa zamestnávateľ mohol chrániť pred obvinením, že zamestnanec získal chorobu z povolania v jeho firme. "Pri vzniku choroby z povolania, ktorá je uvedená v platnom Zozname chorôb z povolania nemusí totiž postihnutý zamestnanec dokazovať, že v jeho prípade boli porušené predpisy ochrany a bezpečnosti pri práci. Ak je choroba na zozname a je tam dokázaná súvislosť medzi ňou a pracovným prostredím, zamestnávateľ zodpovedá za škodu, i keď dodržal povinnosti vyplývajúc z predpisov," vysvetľuje Krutý.
A výsledky prehliadky by tiež upozornili zamestnanca na to, že jeho zdravotný stav je zhoršený a že by si mal nájsť inú prácu, prípadne sa preliečiť predtým, ako sa vráti do záťažového pracovného prostredia.
Na Slovensku sú zatiaľ služby zdravia pri práci "v prvej línii kontaktu" v začiatkoch, európske krajiny však majú rozvinutý moderný systém, v mnohom sa môžeme učiť od Škandinávcov alebo Francúzov. "Francúzi majú perfektne prepracovaný moderný systém - zamestnávatelia majú presne zmapovaný zdravotný stav svojich zamestnancov a rátajú s ním aj pri zavádzaní nových technológií," hovorí Ferdinand Krutý. "Ak by veľká časť zamestnancov prevádzky mala so zavedením novej linky problémy, radšej ju zavedú do takej časti závodu, kde sú ľudia pre vykonávanie nových činností zdravotne spôsobilí."