Tento záber je z roku 1997, kedy plávajúcu loď - väzenie priviezli do anglického Portlandu zo Spojených štátov. FOTO - REUTERS
eľným spôsobom prepchaná, klaustrofobická a v celách nie je žiaden čerstvý vzduch," teraz kotví na juhu Anglicka pri Portlande.
Je to len drahá kontajnerová loď a je na zlom mieste," povedala o nej minulý mesiac vrchná väzenská inšpektorka Anne Owersová. Jej oprava by stála milióny libier. Scotland Yard má však údajne taký zúfalý nedostatok väzenských ciel, že by dočasne loď HMP Weare využil.
"Polícia potrebuje zvýšiť kapacitu väzenských ciel a v súčasnosti vyjednáva s väzenskými úradmi o využívaní väzenskej lode," potvrdil hovorca londýnskej polície. Rozhodnúť by sa malo do konca roka - posudzovať by sa malo, či je takéto rozhodnutie vhodné a prípadné miesto, kde by loď na Temži kotvila.
Slúžiť by mala pre ľudí zadržaných na jednu noc alebo na krátky čas. Proti sa už ozvali organizácie na ochranu ľudských práv a pripomínajú, že podobné návrhy už pred niekoľkými rokmi odmietlo ministerstvo vnútra.
HMP Weare bola pôvodne vojenská loď, ktorá v roku 1982 počas vojny Veľkej Británie s Argentínou o Falklandské ostrovy prepravovala britských vojakov do oblasti. Potom ju predali do Spojených štátov, kde slúžila ako väzenie a v roku 1997 ju odkúpila britská vláda.
Už vtedy bola situácia vo väzenstve vážna a mala len dočasne vypomôcť. Pôvodne mala loď s kapacitou pre 400 väzňov slúžiť len do roku 2000. Loď dostala pred svoje meno písmená HMP, ktoré znamenajú Her Majesty's Prison, teda väzenie Jej Veličenstva. V Británii sú formálne všetci odsúdení v moci panovníka. Ministerstvo vnútra sa netají tým, že by sa v prípade výhodnej ponuky jej predaju vôbec nebránilo.
Využívanie vyradených lodí ako plávajúcich väzení má v Británii, ktorá je námornou mocnosťou, dlhú tradíciu. Obávané boli v 18. storočí britské plávajúce väzenia, v ktorých zadržiavali zajatých francúzskych korzárov.
(mch, čtk)