Rumunskí policajti zatýkajú baníckeho vodcu Mirona Cosmu.
FOTO - TASR/EPA
li protiiliescovské demonštrácie.
Prepustenie kontroverzného odborárskeho predáka sa stalo dôvodom alebo aspoň zámienkou pre to, aby sa od víťaza parlamentných volieb, prezidentovej Sociálnodemokratickej strany, odvrátili jej doterajší spojenci. Sociálni demokrati tak pravdepodobne definitívne prišli o možnosť zostaviť vládu.
Kľúčový Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku v sobotu zmenil svoje predchádzajúce rozhodnutie rokovať o novej vládnej koalícii so sociálnymi demokratmi. "Nemôžeme byť v jednom člne s ľuďmi, ako je Miron Cosma, ani s tými, ktorí považovali za dôležité ho vyslobodiť," povedal predseda zväzu Béla Markó.
Prekáža mu aj to, že Iliescu na záver svojho úradovania vyznamenal najvyšším vyznamenaním ultranacionalistu Cornelia Vadima Tudora. Ten vystupuje hlavne s protimaďarským programom.
Maďarský zväz sám seba deklaruje ako stredopravú stranu, k opozícii by tak mal mať logicky bližšie od začiatku. Posledné štyri roky však v parlamente úzko spolupracoval so sociálnymi demokratmi a veľa sa hovorí aj o prepojení ekonomických zázemí oboch strán.
Spolu s Cosmom Iliescu amnestoval 46 ľudí, vrátane skorumpovaných úradníkov či osôb zodpovedných za zásahy proti demonštrantom v decembri 1989. Pozornosť však vyvolal iba Cosma.
Od jeho prepustenia sa okamžite dištancoval premiér a neúspešný prezidentský kandidát sociálnych demokratov Adrian Nastase. Keď vzápätí vysvitlo, že musel amnestie svojim podpisom tiež odobriť, začal tvrdiť, že si nemôže podrobne prečítať všetko, čo podpisuje.
Po búrlivej porade s Nastasem sa Iliescu rozhodol amnestiu odvolať. Keď sa o tom Cosma dozvedel, snažil sa ujsť, polícia ho však dostihla a premohla. Jeho útek a zatknutie vysielala rumunská spravodajská televízia Realitatea v priamom prenose.
Situácia sa však môže skomplikovať ešte viac. Podľa právnika Vladimira Tomesca totiž odvolanie prezidentskej amnestie právne nie je možné, takže tá stále platí.
PETER MORVAY