"Zostup Ruska do kategórie neslobodných štátov je vyvrcholenie rastúceho trendu koncentrovania politickej moci, obťažovania a zastrašovania médií a politizovania silových štruktúr krajiny za prezidenta Vladimira Putina," uviedla výkonná riaditeľka Jennifer Windsorová. "Tieto pohyby značia nebezpečný posun smerom k autoritárstvu, pričom ešte rušivejšie pôsobí nedávne tvrdé zasahovanie do politického vývoja v susedných krajinách, ako napríklad na Ukrajine."
Podľa Freedom House zaznamenal svet v roku 2004 celkovo nárast slobody. Tá v 26 krajinách posilnila a v 11 oslabila. Zo 192 štátov sveta organizácia zaradila 46 percent medzi slobodné, 26 percent do neslobodných a zvyšok považuje za čiastočne slobodné.
Za najrepresívnejšie považuje osem krajín: Mjanmarsko, Kubu, Líbyu, Severnú Kóreu, Saudskú Arábiu, Sudán, Sýriu a Turkménsko.
Ústup slobôd v Rusku, ktoré prvý raz od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 zostúpilo do kategórie neslobodných štátov, označila organizácia za "najdôležitejší politický trend roku".
Freedom House založili vo Washingtone pred takmer 60 rokmi Američania, ktorých znepokojovali hrozby demokracie. Organizácia vykonáva obhajobu, výskum a výcvik na podporu demokracie. (tasr)