Prezident George Bush včera na tlačovke Rumsfelda obhajoval.
FOTO - REUTERS
V Iraku a v Afganistane zomrelo v boji už viac ako 1000 vojakov. Ich rodiny aj médiá si mysleli, že minister obrany si naozaj uctil ich pamiatku a každému z nich vlastnoručne podpísal kondolenčný list. Šok spôsobila správa, že namiesto ministra listy podpisoval stroj.
Podpis môže ministra stáť kreslo. Rodiny vojakov aj politici sú zdesení. Rumsfeld síce vo vojenskom časopise Stars and Stripes sľúbil, že listy teraz už naozaj bude podpisovať, nemusí to však stačiť.
Listy padlým sú len jedným z dôvodov, prečo ministra za Irak odsudzujú. Médiá aj opoziční demokrati ho kritizujú už dlho. Minimálne od fotiek z väzenia Abú Ghrajb sa hovorí, že Rumsfeld Irak nezvláda. Aj preto sa vo Washingtone špekulovalo, že by v druhej vláde Georgea Busha už nemusel byť. Prezident mu však dal znova dôveru.
Potom Rumsfeld odišiel za vojakmi na základňu v Kuvajte. Vojaci ministrovi do očí vynadali, že musia slúžiť v katastrofálnych podmienkach. Povedali mu, že si pancierovanie áut musia robiť sami z plechov zo šrotoviska.
A teraz sa objavili podpisy. Oproti fotkám mučenia väzňov z Abú Ghrajb maličkosť. Nie však v Amerike. Rumsfelda už jasne kritizujú aj jeho vlastní republikáni. Americkí vojaci sú nedotknuteľní. Sú to hrdinovia, ktorí majú absolútnu úctu. Rodiny vojakov hovoria, že strojový podpis je v podstate dôkazom Rumsfeldovho pohŕdania.
"To, že minister obrany nepodpísal listy ma ohromilo... Rumsfeldovi už neverím," povedal televízii CBS vietnamský veterán a republikánsky senátor Chuck Hagel.
Biely dom Rumsfelda zatiaľ bráni. Hovorí o famóznej práci, ktorú odvádza. Faktom však je, že po Bernardovi Kerikovi, ktorého prezident Bush pretláčal do funkcie ministra vnútornej bezpečnosti, je Rumsfeld najväčším problémom pri zostavovaní novej vlády.
Bývalý šéf newyorskej polície a hrdina 11. septembra Kerik musel stiahnuť kandidatúru, lebo sa ukázalo, že mal milenky, zamestnával ilegálnych imigrantov a neplatil poriadne dane. Bush sa ho musel vzdať aj napriek tomu, že to bol jeho osobný výber.
Aj Rumsfeld je v tejto kategórii. Pri zostavovaní novej vlády sa objavila aj teória, že zatiaľ zostáva preto, aby Biely dom nemusel priznať, že robí v Iraku chyby. Jej súčasťou bola aj predpoveď, že niekedy v priebehu budúceho roka by potom Rumsfeld predsa len odišiel. Nevyzeralo by to však ako odvolanie. Bolo by zvláštne ak by tento scenár narušil strojček na podpisy.
MATÚŠ KOSTOLNÝ