Koncom minulého týždňa ochranári odhalili na viacerých miestach vo Vysokých Tatrách nelegálnu ťažbu dreva v piatom, najprísnejšom stupni ochrany prírody. Vinníkom vraj sú Štátne lesy TANAP-u (lesníci), ich vedenie však tvrdí, že lesníci iba odstraňovali nebezpečné stromy okolo ciest. Na ich stranu sa postavilo aj zodpovedné ministerstvo pôdohospodárstva.
Ochranárom však dalo za pravdu vedenie Správy TANAP-u. Opatrné je zatiaľ ministerstvo životného prostredia. "Ide o veľmi rozsiahle lokality a veľmi ťažko to môžeme kontrolovať," povedala hovorkyňa Danica Filová. Ocenila, že sa Vlk obrátil na inšpekciu.
Hovorca inšpektorov Michal Štefánek povedal, že vyšetrovanie bude "na dlhé lakte", v stredu pôjdu len na "prvý prieskum terénu". Inšpektori budú zisťovať, či boli splnené podmienky na udelenie výnimky na ťažbu dreva v najprísnejšie chránených oblastiach Tatier. Na to, aby bola podmienka udelená, musí ísť o priamu ochranu života, zdravia alebo majetku občanov.
V prípade, že došlo k porušeniu noriem, môže inšpekcia právnickej osobe v správnom konaní udeliť pokutu do výšky 300-tisíc korún. (rp)