Ani pri ohlásenom nákupe siete lekární, ani pri kúpe zdravotnej poisťovne Apollo nepôjde o miliardy. Kam pôjde zvyšok peňazí, keď do privatizácie zdravotníckych zariadení sa nechce ani štátu, ani samosprávam?
"Investícia do lekární sa pohybuje okolo miliardy, to nie sú stovky miliónov. Poisťovňu Sidéria sme získali cez VSŽ a ZSNP, poisťovňu Dôvera máme už dva roky, o poisťovni Apollo rokujeme - tam sa to pohybuje rádovo v stovkách miliónov. Čo sa týka poskytovateľov, v priebehu dvoch-troch rokov bude na trhu veľa príležitostí."
Čiže zariadenia budú na predaj?
"Áno, ale závisí to od legislatívnych zmien - či sa ustanovenie, ktoré dnes blokuje privatizáciu väčšinového balíka štátnych nemocníc, zmení. Spoliehame sa však na trendy, ktoré hovoria, že pokiaľ sa súkromný kapitál nebude zúčastňovať na zdravotníckom trhu, efektivita sa dostaví pomaly. Preto verím, že priestor na privatizáciu sa vytvorí."
Penta chce zdravotnícke zariadenia reštrukturalizovať a potom ich so ziskom predať. Je bezprostredným predpokladom úspešnosti vašich investícií aj vlastnícka kontrola nemocníc a polikliník?
"Čiastočne áno. Ako vlastník nejakého aktíva mám totiž oveľa väčší priestor na reštrukturalizáciu, ako jeho nájomca, ale nie je to jadro nášho snaženia. Pred privatizáciou sú blokované len štátne zdravotnícke zariadenia. Otázne je, ako k nej pristúpia samosprávne kraje, ktoré zatiaľ uprednostňujú skôr prenájom nemocníc a polikliník, ako ich predaj."
Zrejme vás neuspokojila ani posledná novela zákona, ktorá okrem premeny štátnych zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti povolila aj ich premenu na neziskové organizácie?
"Súkromným vlastníkom vlastnené zdravotnícke zariadenie je lepšia forma ako nezisková organizácia, takže zmenu nevnímam kladne."
Nie je z hľadiska vašich investičných plánov zdravotnícky sektor regulovaný nepredvídateľne?
"Je to jedno z najvýraznejších rizík podnikania v tomto sektore. Možno hlavné riziko."
Autor: INGRID DROZDÍKOVÁIVAN ŠTULAJTER