Asi najdôležitejšia schôdzka amerického a ruského, v tom čase sovietskeho lídra, sa odohrala pri brehoch Malty v decembri 1989. Michail Gorbačov a otec súčasného prezidenta George Bush starší na palube lode Maxim Gorkij sa v podstate dohodli na konci studenej vojny a povojnovom rozdelení sveta na Východ a Západ.
Až do rozpadu Sovietskeho zväzu a pádu komunizmu sa Washington a Moskva nestretávali pričasto. Odmäk bol citeľný akurát za Chruščova a Kennedyho. Výrazný posun nastal až za prezidenta Reagana a generálneho tajomníka strany Gorbačova.
Za posledných 14 rokov sa americko-ruské summity konajú pravidelne. Najskôr riešili odzbrojovanie a prispôsobovali svet ére po studenej vojne, teraz najčastejšie hovoria o terorizme.
Putin sa hneď po 11. septembri postavil na stranu Ameriky. Hovoril o spoločnom nepriateľovi s tým, že Moskva už 10 rokov bojuje s čečenskými separatistami. Striedavo intenzívne sa však počas posledných rokov ozýva názor, že Putin boj proti terorizmu len používa ako zásterku pre nezmyselnú krutosť v Čečensku.
Prezident Bush aj včera na tlačovej konferencii vo Washingtone hovoril o Putinovi ako o priateľovi. Minister zahraničia Colin Powell nedávno Moskvu nezvyčajne ostro upozornil, že nedemokratické reformy, ktoré Putin zavádza, svet veľmi znepokojujú. Naposledy sa Rusko a Amerika dostali do sporu pre Ukrajinu.
(kos)