BRUSEL – Severoatlantická aliancia by mohla na summite v Prahe koncom roku 2002 vybrať niektoré krajiny ako nových členov, nemusí im však hneď ponúknuť členstvo. Povedal to námestník generálneho tajomníka NATO Edgar Buckley.
„Môže sa stať, že vyberieme tri krajiny a ostatným povieme, že nebudú pozvané. Myslím si však, že to bude odtieňované – mohlo by sa stať, že vyberieme niektoré krajiny, ale nutne ich nemusíme v danom štádiu pozvať, ostatným povieme niečo veľmi povzbudivé,“ povedal Buckley v rozhovore pre ČTK. Včera uplynuli dva roky od vstupu Českej republiky, Maďarska a Poľska do NATO.
Buckley zdôraznil, že ide o jeho osobný názor. „Zatiaľ o tom nebola debata ani v Severoatlantickej rade, ani v žiadnom politickom alebo vojenskom orgáne.“ Predpovedal, že o tom budú rokovať ministri zahraničia na júnovom zasadaní, ale iba „z hľadiska procesu, nie krajín“. Konečné rozhodnutie významne ovplyvní budúca správa o pripravenosti kandidátov, ktorá bude zverejnená asi na jar 2002. Táto správa podrobne zhodnotí prípravu každého z deviatich uchádzačov.
Prijatie Českej republiky, Poľska a Maďarska do NATO podľa neho posilnilo alianciu aj bezpečnosť a stabilitu v Európe. Javí sa ako jednoznačný historický úspech, sprevádzajú ho však prechodné nedostatky na strane nových členov – hlavne slabé plánovanie rozvoja ozbrojených síl.
Česká republika a Poľsko včera hodnotili svoj vstup do NATO pozitívne a opäť podporili ďalšie rozšírenie aliancie o nových členov vrátane Slovenska. Poľský prezident Aleksander Kwasniewski vyhlásil, že najväčším prínosom členstva v aliancii je, že každý v Poľsku sa môže cítiť bezpečne. (čtk, tasr)
Tematicky príbuzné články:
Podzvukové lietadlá si počkajú do novembra
Stank: Nie sme ohrození, máme čas