i odobratím dieťaťa.
Americká výchova, i keď je často zatracovaná, dáva dieťaťu väčšie sebavedomie a pocit spokojnosti so sebou samým. Rovnaké je to aj na školách vo vyspelých krajinách. Vládne tam atmosféra pohody. Chyby sa považujú za normálne a nikto ich neabsolutizuje. Neustále vyčítanie chýb by mohlo žiaka od učenia odradiť. „On sa to časom naučí. Chyba je prirodzená súčasť učenia,“ znie filozofia západných krajín.
Náš školský systém chyby žiaka absolutizuje. Ak sa párkrát pomýli, hneď je neschopný. U nás učitelia aj jednotkárov presviedčajú, že nič nedokážu, že sa nikam nedostanú, že budú mať problémy o stupeň vyššie.
„Nechceme americkú školu. Prečo máme preberať jej model?“ reagovali čitatelia na články o projekte Milénium, ktorý sa snaží o zmeny v slovenskom školstve. Milénium však nie je preberaním americkej školy, i keď niektoré prvky môže mať zhodné. Neexistuje totiž model, ktorý by sme mohli prebrať. Naše pozitíva musíme spojiť s tými zo sveta. A svet zväčša vidí, že samostatný sebavedomý jedinec dokáže viac ako „nadrilovaný papagáj“. (sr)
Tematicky príbuzné články:
Čarovné kibuce sa vyprázdňujú
Kult dieťaťa v Spojených štátoch
Švédska učiteľka najprv vyobjíma deti
Vo Francúzsku majú vysvedčenie štyrikrát do roka
Zmaturovať v Izraeli nie je vôbec ľahké
V Beverly Hills písané písmo pomaly ustupuje počítačom