Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan sa zo summitu vrátil ako hrdina. Na letisku v Istanbule ho privítalo viac ako dvetisíc stúpencov, v Ankare vyšlo v mraze do ulíc desaťtisíc ľudí. Mávali tureckými a unijnými vlajkami a Erdogana nazývali "víťazom" a "novou hviezdou" Európskej únie. "Týmto výsledkom sa nenechávame uspať," povedal Erdogan zhromaždenému davu. "Budeme ešte usilovnejšie pracovať až do 3. októbra," keď sa začnú rozhovory s Európskou úniou, povedal.
"Ak by zo summitu priniesol NIE, to by znamenalo okamžite hospodársku krízu," hovorí pre agentúru DPA Alper Sukara, 28-ročný elektroinžinier. "Celé hospodárstvo stavalo na pozitívnej odpovedi z Bruselu." V rovnakom duchu sa niesli aj titulky väčšiny tureckých médií a reakcie vládneho tábora. "Dokázali sme to," napísal veľký turecký denník Hürriyet. Za "európsku revolúciu" zase označil dohodu medzi Tureckom a úniou denník Sabah. Uverejnil fotografiu, na ktorej pri minarete jednej mešity veje európska vlajka.
Nie všetci sú však spokojní. Šéf tureckej najsilnejšej opozičnej strany Deniz Baykal už v piatok vystúpil s požiadavkou na zastavenie rozhovorov pre podmienky, ktoré "zraňujú tureckú hrdosť" a znamenajú druhoradé postavenie.
Erdogan dosiahol kompromis týkajúci sa vzťahov s Cyprom, čo odstránilo poslednú prekážku na začatie rozhovorov, ktoré privedú túto ľudnatú, chudobnú a prevažne moslimskú krajinu do Európskej únie. Premiér sa zaviazal, že do začatia rozhovorov podpíše protokol o pristúpení desiatich nových členov EÚ vrátane Cyperskej republiky k asociačnej dohode medzi úniou a Tureckom z roku 1963. Turecký podpis sa podľa chápania Bruselu bude približovať nepriamemu uznaniu gréckocyperského štátu, i keď Erdogan tvrdil, že pôjde len o "technickú procedúru", čo v žiadnom prípade neznamená uznanie Cypru.
Nacionalistické denníky sú dohodou podráždené. Napríklad, denník Yeni Cag usudzuje, že Turecko bolo "zneuctené". Cyprus hnevá aj 50-ročnú farmaceutičku Elmu Yilmazerovú. "To, čo sme získali vo vojne, by sme nikdy nemali vrátiť pri rokovacom stole," hovorí. Mnohí Turci sú skeptickí. Ako Sahin Tosunová, sociálna pedagogička. "Dali nám dátum, ale nedajú nám členstvo." Nie je sama, kto si myslí, že únia bude až do konca hľadať zámienky, ako by skutočnému vstupu Turecka zabránila. "Budú požadovať autonómiu pre Kurdov alebo uznanie genocídy na Arménoch, alebo niečo iné, čo nebudeme môcť akceptovať," myslí si Efer Elenek, študent medicíny. (mim, čtk)