ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Rozhodnutie zobrať si hypotéku neznamená len mesačné splátky úveru, ale aj pomerne vysoké vstupné náklady. Tie môžu dosiahnuť 30-tisíc korún a viac. Minimálne náklady na vybavenie hypotekárneho úveru vo výške jedného milióna korún sú podľa našich prepočtov 11 500 korún. Priemer je asi 26-tisíc korún.
Poplatky už pri žiadosti o úver
Náklady sa nabaľujú najmä vďaka rôznym administratívnym poplatkom (napr. na katastri), ale aj vstupným poplatkom v bankách.
Tie si za poskytnutie hypotéky väčšinou účtujú dvakrát: prvý raz pri podaní a spracovaní žiadosti o úver a druhýkrát už pri samom čerpaní, teda prevedení peňazí na účet. Poplatky za spracovanie žiadosti sa pohybujú od 1000 do 6000 korún, niektoré banky ich však nepýtajú. Poplatky pri čerpaní úveru sa vymeriavajú percentuálne zo sumy úveru v rozmedzí od 0,4 po 0,7 percenta. Pri úvere jeden milión tak predstavujú od 4000 po 7000 korún. Postupné čerpanie vo viacerých tranžiach vychádza drahšie.
Tisíce nechá záujemca o úver aj na katastri. Pri najjednoduchšom prípade - klient bude ručiť tou nehnuteľnosťou, ktorú kupuje - ho návšteva katastra bude stáť minimálne 2500 korún. Ak však využije zrýchlený zápis záložného práva banky do katastra (do 15 dní), zaplatí od januára 8000 korún. Zrýchlený zápis je v mnohých prípadoch nevyhnutnosťou, inak sa poskytnutie úveru môže oddialiť o mesiac alebo viac.
V prípade, že klient bude ručiť inou nehnuteľnosťou, akú bude kupovať, zaplatí na poplatkoch na katastri raz toľko. Výpisy z katastra totiž potrebuje na obe nehnuteľnosti. To isté platí aj pre súdnoznalecký posudok na ocenenie nehnuteľnosti. V tomto prípade budú náklady minimálne o 4500 korún vyššie a celkové náklady presiahnu tridsaťtisíc. Ak ručí viacerými nehnuteľnosťami, list vlastníctva, výpis katastrálnej mapy a posudok potrebuje pre každú z nich.
K celkovým nákladom si treba ešte pripočítať poplatky u notára - väčšina dokumentov musí byť úradne overených.
Len splácať nestačí
Úverový účet banky spravujú od 480 po 1180 korún ročne. Okrem toho treba ešte počítať s poistením nehnuteľnosti. Tá musí byť počas celej lehoty splácania úveru poistená minimálne na výšku úveru, resp. na tú sumu, na ktorú ju ocenil znalec.
Niektoré banky na poskytnutie úveru vyžadujú aj životné poistenie alebo vinkuláciu životnej poistky. Poistenie úveru pre prípad neschopnosti splácania predražuje splátky o niekoľko sto korún mesačne. Väčšina bánk ho však nevyžaduje.
Platí sa aj za dodatočné zmeny v úverovej zmluve, napríklad pri zmene úrokovej sadzby z fixnej na premenlivú alebo, naopak, zmene lehoty splácania, či zmene účelu úveru. Banky si za takéto úkony účtujú od 1000 až do 10 000 korún.
Za každú zmenu sa platí
Banky formou poplatkov sankcionujú aj v prípade, že sa klient rozhodne úver predčasne splatiť. Poplatky sa väčšinou pohybujú na úrovni 3 až 4 percent z predčasne splatenej sumy. Keďže banky stanovujú len dolnú hranicu poplatku (napr. 3000 korún) a maximálnu nie, v niektorých prípadoch to môže byť aj niekoľko tisíc korún. Napríklad pri výške ostávajúceho nesplateného úveru 500-tisíc by poplatok za predčasné platenie bol 15 000 až 40 000 korún v závislosti od banky a fixovania úrokovej sadzby. Splatiť úver bez poplatku umožňuje napríklad ČSOB, ak tak klient urobí k dátumu obnovy úrokovej sadzby.
Banky niektoré poplatky odpúšťajú, ak si klient vyberie nehnuteľnosť z jej ponuky. Tie sa zvyčajne na jej financovaní podieľajú.
S akými poplatkami treba rátať:
Poplatky na katastri - potrebné dokumenty
vyhotovenie listu vlastníctva 250 Sk
výpis z katastrálnej mapy 250 Sk
návrh na vklad záložného práva do katastra 2000 Sk
návrh na vklad záložného práva 5000 Sk
do katastra v zrýchlenom konaní od januára 8000 Sk
Ocenenie nehnuteľnosti
znalecký posudok asi 4000 Sk
Počiatočné poplatky v banke
žiadosť o úver (príp. úverový prísľub) od 1000 do 6000 Sk
poplatok za čerpanie úveru 4000 do 7500 Sk
Spolu 11 500 až 26 000 Sk
Plus poplatky u notára na overenie podpisov alebo dokumentov, náklady na služby právnika.