nta Georgea Busha.
Spojené štáty by mali mať aj relatívne nízku infláciu, ráta sa i so zlepšením na trhu práce. Kým miera nezamestnanosti sa bude pohybovať okolo 5,3 percenta, miera inflácie by mala byť len dvojpercentná. To je výrazne menej než odhad na tento rok, keď sa pre drahú ropu ráta s infláciou 3,4 percenta. "Vzhľadom na to, že od začiatku roku 2000 pôsobia značné sily, ktoré majú vplyv na pokles ekonomiky, vykazuje naše hospodárstvo mimoriadnu odolnosť," podotkol predseda rady ekonomických poradcov prezidenta Busha Gregor Mankiw.
Správa poradcov by bola normálne uverejnená až vo februári, ale hovorkyňa Bieleho domu Claira Buchanová vysvetlila, že zámerom je poskytnúť čerstvé čísla. Predpoveď býva zvyčajne uverejnená až s rozpočtom, podotýka agentúra Reuters.
Administratíva prezidenta Busha sa začiatkom roku ocitla pod paľbou kritiky za spôsob, ako prognózuje stav trhu práce. Mnoho analytikov jej vytklo, že má "ružové okuliare" a že situácia nie je ani zďaleka dobrá. Biely dom sa neskôr obhajoval tým, že pracoval s údajmi z konca roku 2003.
Trh práce je v procese silného oživenia americkej ekonomiky slabším článkom, aj keď od leta je tvorba pracovných miest vyššia. Podniky totiž zvyšujú výrobu vďaka vyššej efektivite, to znamená, že sa zvyšuje produktivita práce, ale nepribúda toľko pracovných miest. Biely dom predpokladá, že budúci rok bude ekonomika vytvárať v priemere 175-tisíc pracovných miest každý mesiac. Odhaduje aj to, že sa počet ľudí zapojených do pracovného procesu bude asi 133,4 milióna.
V USA je v poslednom čase stále častejším javom, že sa ľudia stávajú osobami samostatne zárobkovo činnými a neobjavujú sa v bežných ministerských štatistikách. Administratíva prezidenta Busha týmto mnohokrát argumentovala, ale spôsob výpočtu je stále rovnaký. Skupina analytikov verí, že po zohľadnení tohto fenoménu by situácia na trhu práce vyzerala oveľa lepšie.
(čtk)