BRATISLAVA - Členstvo v Európskej únii znamená pre slovenských poľnohospodárov výrazné zvýšenie príjmov. Podľa prvých odhadov štatistického úradu Eurostat je tohtoročný reálny príjem na jedného pracovníka v agrosektore takmer o 29 percent vyšší ako minulý rok. Zlepšenie finančnej situácie farmárov je tak porovnateľné s ich kolegami z Maďarska. Výrazne však zaostáva za ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky. Príjmy českých poľnohospodárov narástli viac ako dvojnásobne, poľským o tri štvrtiny.
Celkovo sa u nových členov spoločenstva zvýšil reálny príjem na hlavu o takmer 54 percent. Reálny pokles príjmov pritom zaznamenal len Cyprus. V pôvodnej pätnástke si pracovníci agrosektora zlepšili v priemere len o necelé percento. Medzi jednotlivými štátmi sú však výrazné rozdiely, keď napríklad nemeckí farmári získali v tomto roku o šestinu viac ako vlani, kým Holanďanom príjmy klesli skoro o 12 percent.
Za celkový nárastom príjmov poľnohospodárov stojí podľa Eurostatu dobrá úroda, ako aj vyššia živočíšna produkcia. V prípade nových členov únie však významnú úlohu zohrávajú dotácie, ktoré sa po vstupe výrazne zvýšili. Zverejnené výsledky sú podľa komisárky pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer-Boelovej "vynikajúcou správou pre európskych farmárov, najmä v nových členských krajinách". Podľa nej ukazujú, že obavy farmárov zo vstupu do EÚ boli neopodstatnené.
Aj napriek tomu však príjmy farmárov v strednej a východnej časti Európskej únie výrazne zaostávajú za Západom. Nové členské krajiny totiž nemajú nárok na plnú výšku priamych platieb. (ij, tasr)