FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
"Stále nemáš správny darček? Zastav sa po kartu," láka ľudí pred Vianocami reklama. Ponúka i tašky, ktoré schovajú všetky ostatné darčeky, vystupuje v nej "mamička, ktorá tlačí veľký darček pod stromček". Dá sa ešte dieťa presvedčiť, že darčeky nosí Ježiško či iná nadprirodzená bytosť, a nie rodičia? Ničia médiá detské ilúzie?
Školská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková si nemyslí, že takéto slogany pokazia deťom sny. Spravidla si totiž neuvedomia všetky súvislosti. "Samozrejme, záleží na veku. Racionálne uvažovanie sa začína okolo desiateho roku, vtedy by už bolo naivné si myslieť, že tú ilúziu môžeme udržať." Do tohto veku rodičia môžu predstierať, že darčeky nosí Ježiško, Mikuláš či Santa Claus. Ak deti samy zistia, že to nie je pravda, netreba ich už presviedčať o opaku, ale využiť situáciu a vysvetliť im, ako sa veci majú.
Niektorí rodičia médiá obviňujú. Mama troch detí je presvedčená, že jej deti sa na to, ako to skutočne s darčekmi je, začali pýtať aj pod vplyvom reklám. "Odpovedala som, že darčeky si dávajú ľudia pod stromček z lásky ako spomienku na narodenie Ježiška." Najmladšia štvorročná dcéra sa sama rozhodla, že také vysvetlenie neprijme. "Som zvedavá, čo mi Ježiško prinesie tento rok," povedala po krátkom zamyslení. "O Ježiška ešte nechcela prísť. O rok však už sama vyrábala darčeky pre ostatných."
Podľa psychologičky je tajomstvo okolo darčekov príjemné aj pre rodičov, ktorí sú "šťastní, keď môžu deti prekvapiť". Odporúča preto rodinné rituály, ako poštu pre Ježiška či zvonenie na zvonček a záhadné objavenie sa darčekov.
Predstavu Ježiška, ktorý nosí darčeky, neschvaľujú ani niektoré cirkvi. "Vyprázdňuje to podstatu evanjelia a klamať deti netreba," hovorí Daniel Pastirčák z Cirkvi bratskej. "Naša kultúra robí všetko, aby zo zmysluplných sviatkov ticha a sústredenia, urobila presný opak." Sladké reklamy, koledy, Ježiškovia a Santa Clausovia, ktorí sa valia na ľudí, podľa neho spôsobili, že nová generácia vrátane jeho detí Vianoce nemá rada.
Evanjelická farárka Daniela Horínková hovorí, že nosenie darčekov Ježiškom jej cirkev oficiálne nepropaguje. "Deťom aj rodičom skôr hovoríme, že Pán Boh dal ľudstvu dar Pána Ježiša a na pamiatku toho si dávame darčeky." Priznáva však, že aj jej štyri deti verili, že darčeky nosia anjeli. Deťom podľa nej treba "citlivo vysvetliť, že všetky dary dané z lásky, sú z Božej lásky."
Podľa katolíckeho kňaza Mariána Gavendu deti neklameme, ak hovoríme, že darčeky priniesol Ježiško. "Dieťa má osobný vzťah s vecami, perzonifikuje si ich, rozpráva sa aj s hračkami. Aj nábožensky je to pravda, pretože z teologického pohľadu je Boh aj v dobre prejavenom cez človeka." Deťom podľa neho možno citlivo vysvetliť, že darčeky dávajú rodičia, keď povieme: "Nosí ich Ježiško tým, že nám dal prácu a zdravie. Dieťa tak plynulo prejde z rozprávkového sveta do reality." Darčekmi sa podľa Gavendu postava Ježiša nespája s komerciou. "Kupovanie darčekov nie je zlé. Zlé je, ak to človek pohltí, alebo darčekmi kompenzuje, že nemá na deti čas."
A ako berú darčeky a Vianoce deti z náboženstva, ktoré ich nemá? Andrej Salner zo Židovskej náboženskej obce hovorí, že keď mal syn "šesť- sedem rokov, povedali sme mu, že je Žid, a to obsahuje aj to, že nemá Vianoce. Nemal s tým problém". Nájdu sa však židovské rodiny, ktoré stromček zdobia a dávajú si aj darčeky, nevie však, či preto, aby deťom nebolo ľúto. "Máme voľnú štruktúru, nikomu to nezakazujeme." (haj)