Z referenda o dvojakom občianstve sa stáva politická šou. FOTO - ČTK
V Maďarsku mali včera oznámiť prepočítané výsledky dvojreferenda o udeľovaní dvojakého občianstva pre menšinových Maďarov a zákaze privatizácie zdravotníckych zariadení. Právny zmätok všetko skomplikoval.
Najvyšší súd v utorok rozhodol, že volebná komisia oficiálne výsledky vyhlásila protiprávne. Neprešetrila totiž sťažnosti iniciátora referenda o dvojakom občianstve, Svetového zväzu Maďarov. Ten tvrdí, že v niektorých volebných okrskoch sfalšovali zápisnice a hlasy za zapísali ako hlasy proti. Prepočítať tak museli 400-tisíc hlasov v zhruba 10 percentách volebných obvodoch.
Najvyšší súd nariadil výsledok referenda zrušiť, nenariadil však priamo prepočítanie hlasov, čiže nepovedal, ako vlastne sporný výsledok preveriť. Vysvitlo, že volebný zákon konštruovaný pre parlamentné voľby, pre referendum v mnohých ohľadoch nevyhovuje a právomoci celoštátnej volebnej komisie sú nejasné.
Rozhodnutie súdu tak môže mať ďalekosiahle následky. "Vznikol precedens, ktorý môže vyvolať spochybňovanie výsledkov všetkých nasledujúcich volieb," tvrdí Gábor Horn, politik vládneho Zväzu slobodných demokratov.
Praktický význam prepočítavania je pritom minimálny. Teoreticky by mohol zmeniť výsledok referenda o zákaze privatizácie v zdravotníctve, tam totiž k platnosti referenda chýbalo necelé jedno percento, asi 90-tisíc hlasov za. Aj to je však veľmi nepravdepodobné. V prípade hlasovania o dvojakom občianstve to je takmer vylúčené. K jeho úspešnosti chýbalo viac ako šesť percent hlasov za. V okrskoch, kde sa prepočítavanie už skončilo, zatiaľ zistili iba drobné pochybenia, ktoré na celkový výsledok nemajú vplyv.
Spochybňovanie pôvodného výsledku je čisto politickou záležitosťou. Ide v prvom rade o zúfalú snahu inak marginálneho Svetového zväzu Maďarov, ktorý hlasovanie vyvolal a dnes ho pre to všetci jednotne posielajú do pekla.
Predseda zväzu Miklós Patrubány medzitým dokonca prešiel k osobným urážkam členov volebnej komisie a vyhráža sa, že ak hlasy neprepočítajú podľa jeho predstáv, obráti sa na všetky zahraničné organizácie dohliadajúce na čistotu volieb, vrátane "ombudsmana Európskej únie a Súdu Európskej únie".
Akékoľvek spochybnenie výsledku poslúži aj opozičnému Fideszu, ktorý viedol silnú kampaň v prospech dvojakého občianstva aj zákazu privatizácie a neúspech referenda je preňho nepríjemnou porážkou. Rozhodnutie súdu okamžite interpretoval ako dôkaz toho, že súčasná vláda nie je schopná zabezpečiť právnu istotu občanov.
Autor: Budapešť