Texaskám Levi Strauss hrozí bankrot
Legendárnemu americkému výrobcovi džínsov Levi Strauss & Co. hrozí bankrot. Spoločnosť varovala, že ju čaká úpadok, pokiaľ nezlepší hospodárenie a nezabezpečí si nové financovanie. Tržby slávnej odevnej značky išli v posledných rokoch dole, pretože značka Levi's prestala pri silnejúcej konkurencii priťahovať pozornosť kupujúcich.
"Môže nás to prinútiť predať aktíva, alebo môžeme neplniť záväzky, čo by malo za následok ďalšiu zadlženosť," vyhlásil podnik v správe pre Komisiu pre cenné papiere. "Výsledkom by bol bankrot alebo mimosúdna reštrukturalizácia dlhu," uvádzalo sa v správe.
V USA sa Levi Strauss snaží racionalizovať kroky na trhu, čo viedlo k vyšším ziskovým maržiam, tržby podniku v USA napriek tomu klesli. V Európe ťaží značka Levi Strauss z úsporného programu a v Ázii je úspešná vďaka klasickým džínsom 501 a novým modelom pre ženy.
Dcéra Elvisa Presleyho predala rodinné akcie
Dcéra hudobnej legendy Elvisa Presleyho predala za 100 miliónov dolárov 85 percent spoločnosti, ktorá spravovala príjmy súvisiace s kráľom rokenrolu. Zmluva uzavretá s obchodníkom Robertom F. X. Sillermanom obsahuje právo na používanie mena, fotografií a príjmov z predaja platní, televíznych vystúpení a filmov, ktoré Elvis natočil.
Lise Marii Presleyovej (na snímke ČTK/AP) zostáva otcovo sídlo Graceland a väčšina nehnuteľností. Majetok i obchody doteraz spravovala firma Elvis Presley Enterprises Inc., ktorá vlani zarobila 45 miliónov dolárov. Presley je údajne najviac zarábajúca z mŕtvych celebrít.
Lisa Maria sa i tak rozhodla pre obchod, z ktorého získa 53 miliónov dolárov v hotovosti, umorenie dvadsaťpäťmiliónového dlhu a dvadsaťmiliónový podiel v novej spoločnosti CKK Inc., ktorá bude Presleyho obchody spravovať.
Microsoftu vzniká silná konkurencia
Americký výrobca zabezpečovacieho softvéru Symantec kúpi za 13,5 miliardy dolárov ďalšiu americkú firmu Veritas Software. Fúziou vznikne štvrtý najväčší hráč trhu, ktorý bude konkurovať najväčším spoločnostiam, vrátane Microsoftu.
Práve Microsoft však pár hodín po zverejnení tejto fúzie prišiel s podobným ťahom a oznámil prevzatie spoločnosti Giant Company Software. Tá vyrába protipirátsky softvér a Microsoft si chce s jej pomocou zabezpečiť hlavne širšiu ponuku produktov pre vlastné internetové aplikácie. Finančné podmienky transakcie Microsoft nezverejnil.
Spojenie Symantecu a Veritasu vraj firmám umožní ušetriť až 100 miliónov dolárov, i keď cieľom nie sú len úspory. "Znamená to väčšie príležitosti pre oba tímy," povedal šéf Symantecu John Thompson.
IKEA pretrpela ruských úradníkov
Po byrokratických prieťahoch zo strany moskovských úradov otvorila tento týždeň švédska spoločnosť IKEA v Moskve svoje ďalšie obrie obchodné stredisko. Centrum Mega-2 plánovali Švédi sprevádzkovať už trikrát. Doteraz však nikdy nezískali všetky potrebné povolenia. Zástupcovia spoločnosti pritom tvrdili, že narazili na úradnícku nevôľu a doplatili na to, že nedávali úplatky.
Oficiálnym dôvodom, prečo moskovské úrady niekoľkokrát nepovolili otvorenie komplexu v moskovských Chimkách, bola existencia plynovodu na hraniciach územia a pod jedným z vjazdov na parkovisko. Spoločnosť navrhovala vybudovať pod zemou špeciálnu ochranu plynovodu či most nad ním, ale ani na to nedostala povolenia. Úradníci sa bránili slovami, že "obchod môže kedykoľvek vyletieť do vzduchu".
Do vybudovania centra IKEA vložila 300 miliónov dolárov, teda o 100 miliónov viac než investovala do prvého obchodného centra, ktoré v Moskve otvorila v roku 2000.
Fiat sa nanucuje americkému General Motors
Najväčšia svetová automobilka General Motors celý uplynulý týždeň rokovala s talianskym konkurentom Fiat. Témou je existencia spornej opcie, ktorá Talianom umožňuje predať do rúk amerického podniku i zostávajúcu časť automobilovej divízie. Američania opčné právo spochybňujú a stratový Fiat prevziať nechcú.
Pôvodná zmluva uzatvorená medzi obomi partnermi v roku 2000 okrem iného stanovuje, že len čo bude Fiat môcť svoje opčné právo uplatniť, šéfovia oboch automobiliek sa musia do 20 pracovných dní stretnúť a dohodnúť na spôsobe plnenia. Ďalších desať dní potom majú na to, aby vyriešili prípadné spory.
Generálny riaditeľ General Motors Richard Wagoner a šéf Fiatu Sergio Marchionne (na snímke Reuters) sa tak podľa zmluvy musia stretnúť na neutrálnej pôde, kde sa budú snažiť dosiahnuť dohodu. Prvý vážny pokus sa na tajnej schôdzke vo Švajčiarsku nevydaril.
text - čtk, reuters, tasr