FOTO - REUTERS
Moskva bude ignorovať verdikt amerického súdu. Banky nepomôžu pri predaji JukosuRuský Fond federálneho majetku nezmenil plán v nedeľu vydražiť hlavnú ťažobnú divíziu skupiny Jukos - Juganskneftegaz, hoci americký súd v noci rozhodol o pozastavení aukcie. Dražba bude pre dosiaľ najväčší ruský ropný podnik začiatkom faktickej likvidácie, za ktorou sú podľa pozorovateľov politické dôvody.
Z Jukosu Gazprom?
"Predávame Jugansk nariadením súdneho exekútora a dosiaľ sme nedostali žiadny príkaz na zrušenie aukcie. Teda ju i naďalej plánujeme," povedal hovorca fondu agentúre Reuters. Súd v texaskom Houstone v noci na piatok vyhovel žiadosti Jukosu a poskytol mu bankrotovú ochranu pred veriteľmi. Zároveň sudkyňa vydala nariadenie odložiť dražbu Jugansku o desať dní.
Nie je úplne jasné, či je jurisdikcia amerického súdu v tomto prípade oprávnená. Moskva podľa informovaných zdrojov hovorí, že americký súd právomoc v tejto kauze nemá, pretože to nevyplýva zo žiadnej dohody. Nariadenie súdu neplatí pre ruské vládne úrady, ale len pre účastníkov aukcie a jej banky.
Favoritom aukcie je plynárenský gigant Gazprom, ktorému teraz zahraničné banky zostavujú pre dražbu úver. Gazprom sa v piatok popoludní do aukcie oficiálne prihlásil. Nemenovaný ruský vládny činiteľ však podľa agentúry AP povedal, že Gazprom by mal nariadenie súdu v Houstone rešpektovať.
"Gazprom ako firma s aktivitami po celom svete nemôže tento súdny zákrok ignorovať. Mali sme precedensy, keď sa verdikty západných súdov stali zdrojom problémov, nielen pre firmy, ale i pre štát," povedal zdroj.
Banky prekvapili
Medzinárodné banky pre Gazprom zostavovali úver desiatich miliárd eur. Členmi syndikátu sú ABN, AMRO, BNP, Paribas, Deutsche Bank, Dresdner Kleinwort Wassesrstein a americké J. P. Morgan a Calyon.
Väčšina týchto bánk má významné operácie v USA a nerešpektovanie verdiktu súdu by im mohlo spôsobiť problémy. Konzorcium bánk napokon v piatok večer náhle odvolalo sľúbenú finančnú podporu Jukosu.
Jukos už po rozhodnutí súdu uviedol, že plánuje v USA ďalšie právne kroky k ochrane záujmov firmy a ich akcionárov.
Analytici preto predpokladajú, že keby banky úver nakoniec poskytli, bolo by to čisto z politických dôvodov - v dôsledku tlaku Moskvy a obáv bánk z poškodenia ich podnikania v Rusku. Tieto politické hľadiská sú zvlášť dôležité pre najväčšiu nemeckú banku Deutsche Bank.
Jukos sa stal podľa pozorovateľov terčom likvidačnej kampane, ktorú proti podniku vedie Kremeľ odvetou za to, že hlavný akcionár skupiny Michail Chodorkovskij podporoval pred voľbami opozíciu. Chodorkovskij je od minuloročného októbra vo väzbe a je súdený za daňové úniky a za podvod pri privatizácii.
Od Jukosu teraz ruské úrady chcú uhradiť údajne daňové nedoplatky za roky 2000 až 2003 vo výške 27,5 miliardy dolárov. Časť tejto sumy chcú získať práve z pripravenej aukcie divízie Juganskneftegaz, ktorá sa na celkovej ťažbe Jukosu podieľa asi 60 percentami.
Vyvolávacia cena nedeľnej aukcie pod deviatimi miliardami USD je pritom hlboko pod odhadnutou trhovou hodnotou firmy.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME