zmenili len v tejto jednej veci.
"Je to najmä výsledkom integračných rozhovorov s SDĽ," hovorí predseda SDA Milan Ftáčnik. Požiadavkou jeho strany a SDSS bolo, aby sa do nového názvu premietlo slovné spojenie "sociálna demokracia".
Predseda SDĽ Ľubomír Petrák na otázku, či išlo o požiadavku jeho strany, odpovedal, že to nemieni komentovať. "Dohoda, ktorú sme so Smerom uzavreli, je výhodná pre obe strany. Zmenili sa stanovy, nám táto zmena vyhovuje."
Generálny manažér Smeru Igor Federič tvrdí, že to bola dohoda všetkých strán. Podstata je podľa neho v tom, aby politika strany vrátane programových cieľov bola vyjadrením väčšiny členskej základne. Zakladajúcich členov je vraj "niekoľko desiatok".
Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že zakladajúci členovia Smeru stále môžu blokovať mocenské rozhodovanie. "Pripomína to firmu, kde určitá skupina vlastní kontrolný balík akcií, ktorý nemožno prehlasovať."
SDĽ podľa neho musela svojim členom preukázať vyrokovanú pozíciu, ale v podstate si nič nepresadila. Kubín hovorí, že ľavica sa nebude aspoň v prvotnej fáze formovať v spore o program, ale "skôr v spore s jej súčasným lídrom Ficom".
Podpredseda Smeru Pavol Paška odmieta, že by zakladajúci členovia boli oproti ostatným zvýhodňovaní. "Za päť rokov nepoznám takú situáciu. Nechceli sme ísť do rozsiahlej zmeny stanov, lebo je to vždy komplikovaná záležitosť."
Zatiaľ je otvorenou otázkou, ako politiku Smeru ovplyvní členská základňa pristupujúcich strán. V najbližších troch mesiacoch sa majú ich členovia preregistrovať. Smer hovorí, že má okolo 7-tisíc členov. Petrák povedal, že SDĽ mala k polovici roka 9 800 členov, SDA mala 800 formálne registrovaných členov a SDSS 2 500. Ak by boli členovia mimoparlamentnej ľavice aktívni, mohli by získať v Smere väčšinu.
Fico si myslí, že po integrácii bude mať Smer okolo 14-tisíc členov.