Turecký premiér sa najprv zaťal, dohoda sa zrodila po hodinách rokovaniaBRUSEL - Európska únia sa odhodlala k radikálnej zmene. Po 40 rokoch pozvala Turecko na rokovania o vstupe. Aj keď Turecko do únie nevstúpi skôr ako o deväť rokov a nedá sa vylúčiť ani to, že nesplní všetky prísne podmienky a do únie sa nedostane, ide o prielom.
Európska únia sa chce rozšíriť na ďalší kontinent a prijať štát, ktorého dominantným náboženstvom je islam. To všetko sa má začať 3. októbra 2005. Na tento deň únia stanovila začiatok vstupných rokovaní.
Ešte vo štvrtok v noci to vyzeralo tak, že už včera na obed bude všetko "uvarené". Tak to prezentovali aj európski lídri.
Turecký premiér Recep Tayip Erdogan sa však zaťal a odmietol pristúpiť na ďalšiu podmienku Európanov. Tí ho žiadali, aby ešte na summite podpísal protokol k asociačnej dohode s novými štátmi únie, čo by znamenalo nepriame uznanie Cyperskej republiky.
To bolo pre Turkov priveľa: z domu dostávali odkazy, aby rokovania zmrazili a nenechali ďalej urážať svoju česť.
Kompromis sa rodil hodiny. Erdogana "masírovali" európske politické špičky. Sľúbil im vyriešenie cyperského problému, ale podpis pod protokol od neho nevylákali. Do začiatku vstupných rokovaní však bude musieť protokol podpísať.
Ako je na európskych summitoch zvykom, aj teraz sa summit skončil hraním sa so slovami. Erdogan na záver summitu hovoril, že podpis protokolu neznamená uznanie Cypru, Európania si to však myslia.
Šťastní včera boli Bulhari a Rumuni, ktorí dostali prísľub, že v roku 2007 vstúpia do únie. Chorváti začnú s rozhovormi o pristúpení v marci budúceho roka, ak budú spolupracovať pri vydávaní vojnových zločincov. Podľa chorvátskeho premiéra Iva Sanadera sa o ústretovejší postoj únie k jeho krajine zaslúžil hlavne slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Autor: David Zelinger, BruselJANA MIKUŠOVÁ