Krátko po Šaalánovi Irán kritizoval aj americký prezident George Bush. Vyzval ho, aby sa nemiešal do záležitostí Iraku. To isté platí aj pre Sýriu. Podobne sa o Iráne vyjadroval aj jordánsky kráľ Abdulláh. Sunnitskí susedia Iraku a štáty Perzského zálivu sa obávajú iránskeho vplyvu, ktorý by mohol zmeniť mapu Blízkeho východu.
Obavy z prílišného vplyvu šíitskeho teokratického Iránu na Irak existovali od začiatku vojny proti Saddámovi Husajnovi, prejavili sa počas nej (vtedy sa hovorilo, že Irán poskytuje útočisko protiamerickému odboju) a stupňujú sa pred januárovými voľbami. Očakáva sa, že po nich, vzhľadom na početnú prevahu, získajú silné postavenie irackí šíiti. Téma ich lojality k Iraku či Iránu sa dostáva do popredia.
Mnohých šíitskych politických aj náboženských lídrov spájajú s Iránom a oni to ani nepopierajú. Irán im za Saddáma poskytoval útočisko a v diktátorovi len prehlbovali pocit, že sú iránskou piatou kolónou. Teraz sú v podobnej pozícii. Pred voľbami sa začali objavovať informácie, že do Iraku sa z Iránu presúva asi milión ľudí, aby ovplyvnili výsledky volieb. Experti sú však skeptickí: hovoria, že sú to ľudia, ktorí sa vracajú po tom, čo ich vyhnal Saddám. Mnohí z nich určite nemajú v poriadku doklady a aj tak nebudú môcť voliť.
Na kandidačnej listine najväčšej šíitskej strany je mnoho mien, ktoré provokujú. Ide napríklad o jadrového vedca Husajna Šahristáního, ktorý patril k najväčším Saddámovým oponentom a otvorene rozprával o jeho zbrojnom jadrovom programe. "Tento muž má priezvisko podľa iránskeho mesta. Išiel do Iránu a vrátil sa, lebo sa chce stať irackým premiérom," povedal o ňom Šaalán.
Spoločnú šíitsku kandidátku otvorene podporuje najuznávanejší iracký šíitsky klerik ajatolláh Sistání, ktorý sa narodil v Iráne. Stredajší útok na mauzóleum v šíitskom posvätnom meste Karbala, pri ktorom zahynulo desať ľudí, bol podľa analytikov odkazom práve pre neho. Skutočným terčom atentátu bol totiž jeho poradca, ktorý teraz leží v kritickom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti. JANA MIKUŠOVÁ