BRATISLAVA - V najprísnejšie chránenej oblasti Tatranského národného parku vyťažila firma Štátne lesy TANAP-u niekoľko hektárov kalamitných stromov. Urobila tak zrejme bez udelenia potrebnej výnimky. Okrem toho zjavne použila ťažké stroje, ktoré do tejto oblasti nesmú.
Ťažbu objavili ľudia z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk v oblasti Studeného potoka a Mokrín, včera podvečer aj v doline Bielej vody.
Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Liška tvrdí, že drevo neťažili, ale robili len záchranné práce. Tvrdenia Vlka považuje za hyenizmus v čase, keď sú lesníci v najväčšom vypätí. "Uvoľňovali sme koryto Studeného potoka, lebo stromy by na jar mohli zaniesť všetky mosty, strhnúť ich a to by mohlo spôsobiť záplavu v Starej Lesnej," povedal.
Liška si myslí, že v havarijnej situácii im zákon povoľuje robiť aj v piatom, najprísnejšom stupni ochrany. V oblasti Mokriny vraj prerezávali asfaltovú cestu k horárni Stráne, aby sa lesník s manželkou a bábätkom dostali do horárne. Liška hovorí, že to boli práve oni, kto za posledné dva týždne podali sedem trestných oznámení týkajúcich sa nelegálnej ťažby.
Šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura informácie o nelegálnej ťažbe potvrdil. "To je zneužívanie dohôd a podľa mňa porušenie zákona," povedal, keď sa dozvedel, ako vyzerajú vyťažené oblasti. Hnevá sa, že drevo ťažili ťažkými strojmi, pretože vodohospodári mu práve včera dali mapu, podľa ktorej je vyťažené územie prioritné z hľadiska pitnej vody a stroje tam nesmú ísť.
Tvrdí, že ani vyčistenie potoka nemuselo byť, lebo je to úplne v divočine, kde stromy nie sú konfliktné pri prípadnej jarnej veľkej vode. "Oni začali odhora, od toho najcennejšieho," hovorí Vančura.
V piatom stupni ochrany prírody nesmie bez výnimky ťažiť ani firma ako Štátne lesy TANAP-u. Výnimku udeľuje ministerstvo životného prostredia, Vlk a Správa TANAP-u.