Summit EÚ sprevádzajú pokojné protesty antikapitalistov a antiglobalistov

Brusel 14. decembra (TASR) - Tisícky antikapitalistických aktivistov a antiglobalistov demonštrujúcich za mier a prekonanie ekonomických rozdielov medzi ...

Brusel 14. decembra (TASR) - Tisícky antikapitalistických aktivistov a antiglobalistov demonštrujúcich za mier a prekonanie ekonomických rozdielov medzi štátmi na celom svete dnes pokojne pochodovali cez Brusel, kde sa koná summit Európskej únie (EÚ).

Nálada mierového pochodu bola radostná a uvoľnená, protestujúci tancovali, spievali, pískali a bubnovali. Niekoľkí z nich mali masky, avšak zatiaľ sa neobjavili žiadne náznaky toho, že by mohlo dôjsť k násilným protestom, ktoré v uplynulých dvoch rokov poznačili medzinárodné vrcholné schôdzky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V radoch protestujúcich figurovali antiglobalisti, aktivisti, anarchisti a ochrancovia životného prostredia a požadovali ukončenie konfliktov vo svete. Skupiny mávali nápismi s heslami ako "Nie v mojom mene: zastavte vojnu!", "Zastavte masakru, osloboďte Palestínu!".

Ďalšia skupina niesla nápis "Göteborg, Janov - tu je váš ďalší terč", čím priamo poukazovala na brutálne správanie sa polície na minuloročnom summite EÚ vo Švédsku a na tohtoročnom summite G8 v Taliansku.

Len málo policajtov však lemovalo cestu vedúcu z centra mesta do dejiska summitu Laekenu, situovanom na severnom okraji mesta. Prítomnosť bezpečnostných zložiek bola aj pri štvrtkových hromadných mierových demonštráciách odborových zväzov v Bruseli len minimálna.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta Freddy Thielemans však protestantom odkázal, že polícia má nariadené tvrdo zakročiť v prípade, že niekto sa z nich začne násilne správať, alebo prekročí trasu vyhradenú demonštrujúcim.

1 mic žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu