Podľa riaditeľa odboru vodárenstva a plynárenstva Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Petra Kuchtu zvyšovanie nebude dramatické. "Pri vodnom a stočnom treba viac pozerať na konkrétne sumy, keďže nárast 20 percent môže vyznieť hrozivo, v skutočnosti je to však len pár korún," tvrdí Kuchta.
Ceny vody a stočného sa môžu v jednotlivých regiónoch výrazne odlišovať. Taký bude aj ich nárast. "Pre niektoré okresy je predpoklad nulového zvýšenia, ale v určitých regiónoch môže zvýšenie dosiahnuť až 25 percent," povedal Kuchta.
Najmenej zdražie voda na západe Slovenska, najviac pravdepodobne na východe. "Toto zvýšenie nie je z dôvodu rastúcich nákladov alebo požiadaviek na zisk vodárenských spoločností, ale z dôvodu dokončenia odstránenia krížových dotácií. Tento proces teda môže byť sprevádzaný poklesom cien pre priemyselných odberateľov," vysvetlil.
Pri odpadovej vode boli dotácie vyššie, preto sa očakáva aj vyšší percentuálny rast pre domácnosti - 30 až 35 percent. "Znie to síce hrozivo, ale zvýšenie priemerných výdavkov domácnosti na jedného člena by sa mohlo pohybovať v rozpätí 12 až 15 korún mesačne," odhaduje Kuchta.
Podľa odhadov denníka SME, ktoré počítajú s najviac pesimistickým variantom (vodné a stočné vzrastie o 25 percent), sa náklady dvojčlennej domácnosti na pitnú a odpadovú vodu môžu zvýšiť o 45 korún mesačne.
Štvorčlenná domácnosť, ktorá tento rok platí v priemere 546 korún, by od januára pri takomto predpoklade platila o 109 korún viac. Počítali sme s priemernou spotrebou.