Regulačný úrad ešte v auguste počítal s nárastom nižším ako tri percentá. O zmenu plánov sa postarali ceny ropy na svetových trhoch, od ktorých závisia ceny plynu.
Zdraženie najmä v domoch
Domácnosti pocítia zdraženie v závislosti od toho, koľko plynu spotrebúvajú. Pre odberateľov s vyššou ročnou spotrebou platia nižšie sadzby. Priemerná domácnosť, ktorá plyn používa len na varenie, od januára zaplatí asi o 12 korún mesačne viac. Do tejto kategórie patrí asi 700-tisíc domácností, čo je zhruba polovica.
Ak plyn slúži i na zohrievanie vody, mesačné náklady domácností narastú o 121 korún. Väčšina rodinných domov zasa plyn používa i na kúrenie a tie mesačne vydajú viac o 314 korún. Najvyšší nárast mesačných výdavkov za plyn pocítia domácnosti s ročnou spotrebou nad 6500 kubíkov, a to v priemere o 725 korún. Tých je však podľa SPP najmenej - len niekoľko tisíc.
Ceny sa môžu počas roka meniť
Na rozdiel od minulých rokov sa bude môcť cena plynu pre domácnosti meniť aj v priebehu roka. "Cena sa zmení, ak sa významne zmenia parametre, od ktorých cena závisí," povedal predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ján Matuský. Môže sa tak stať, ak sa cena ropy Brent bude dlhodobo nachádzať nad úrovňou 38,5 dolára za barel. V tom prípade môže SPP požiadať úrad o ďalšie zvýšenie konečnej ceny tak, aby sa do nej premietli zvýšené náklady. Už niekoľko týždňov sa cena ropy pohybuje okolo 50 dolárov za barel. Naopak, ak by cena ropy dlhodobo klesala a koruna sa oproti doláru ešte viac posilnila, môže na ceny SPP siahnuť regulátor.
Zmenu cien počas roka už poznajú českí spotrebitelia. Vďaka štvrťročnému prehodnocovaniu nezažívajú také skoky ako na Slovensku. V januári tam cena vzrastie v priemere o 1,3 percenta.