Jean-Christophe Lafaille FOTO - everestnews.com
BRATISLAVA - V Himalájach je stále čo prekonávať, v čom sa predbiehať a o čo sa sporiť. Aspoň v zime. Predmonzúnových a pomonzúnových výstupov má každá zo štrnástich osemtisícoviek sveta desiatky, no v najstudenšom období roka sa horolezci zatiaľ dostali iba na polovicu z nich. Ôsmou je od uplynulého víkendu Šiša Pangma (8064 m).
Vystúpil na ňu 39-ročný Francúz Jean-Christophe Lafaille. Navyše, jedinečným spôsobom - sólovo. Údajne aj novou cestou. "Ohromný čin," cituje agentúra AFP šéfredaktora renomovaného horolezeckého časopisu Vertical Clauda Gardiena.
Malý muž veľkých činov: Lafaille meria iba 160 centimetrov a na konte má už jedenásť osemtisícoviek. Do ich skompletizovania mu chýbajú už len výstupy na Everest, Kančendžongu a Makalu. Na svojej internetovej stránke sa predstavuje ako "malý dobrák", "technicky veľmi zdatný a ľudsky veľmi pokorný".
Všetky zimné prvovýstupy až dosiaľ patrili Poliakom - postarala sa o ne silná generácia severných susedov v osemdesiatych rokoch (od Everestu 1980 po Lhoce 1988). Wojtek Kurtyka, jeden z nej, sa v Bonningtonovej svetovej kronike Slávnych výstupov pokúsil o vysvetlenie slovami: "Tvrdý život plný odriekania vždy súzvučil s poľskou dušou."
Na skvostnú sériu chcela minulú zimu zhodou okolností práve na Šiša Pangme nadviazať ambiciózna skupinka mladších krajanov okolo Piotra Morawského spolu s Talianom Simonem Morom. Vrcholový útok však tristo metrov pod vrcholom zastavili. V to ráno na kopci trešťal mráz - bolo mínus 52 stupňov Celzia.
Túto zimu sa štyria Poliaci a jeden Talian chystali výstup dotiahnuť. Cestou pod horu sa v nedeľu v Deboče v 3700 m napojili na internet a na ňom s hrôzou zistili, že zimný prvovýstup im deň predtým vyfúkol Francúz Lafaille.
Športovo mu zagratulovali, ale na internetovej stránke mounteverest.net si neodpustili poznámku, že Francúz polovicu výstupu iba kopíroval ich lanskú novú cestu.
Poliaci rátajú s výstupom začiatkom budúceho roka. Držia sa zásady, že kalendárna zima sa začína až 21. decembra. Väčšina horolezeckých odborníkov však za zimné obdobie v Himalájach pokladá dva a pol mesiaca medzi 1. decembrom a 15. februárom.
Lafaille prišiel pod Šiša Pangmu už 11. novembra, aby sa dokonale aklimatizoval a spoznal vrtochy počasia vo zvlášť nehostinnom období. Pod vrch ho sprevádzala manželka Katia. Spolu s ňou a dvoma deťmi absolvoval Jean-Christophe v jeseni 1300-kilometrovú púť na bicykloch cez americký západ. Potom sa týždeň zdržal doma neďaleko Chamonix a vybral sa do Himalájí. Dosiahol tam svoj zrejme vôbec najväčší horolezecký úspech. Sólovýstup na osemtisícovku v zime, to sú tri výzvy naraz: výška, samota a superchlad. Úspech v ňom je absolútna zriedkavosť.
Lafailleove osemtisícovky
1993: Čo Oju (8206), poľská cesta, bez kyslíka,
1994: Šiša Pangma (8046), prvé sólo bez kyslíka, prvovýstup zo severnej strany, svetový výstup roka,
1996: traverz Gašebrumu II. (8035) a Gašerbrumu I. (8068), sólo bez kyslíka ani nie za štyri dni,
1997: Lhoce (8516), západnou stranou bez kyslíka,
2000: prvé sólo zo severu na Manaslu (8163) bez kyslík,a
2001: K 2 (8611), Česenovou cestou bez kyslíka,
2002: Annapurna (8091), prvovýstup východným hrebeňom bez kyslík,a
2003: Dhaulágiri (8167), sólo bez kyslíka, Nanga Parbat (8125), prvovýstup z Diamírskej strany, Broad Peak (8047),
2004: Šiša Pangma (8064), zimný sólový prvovýstup.