Spor o dvojakom občianstve v Maďarsku pokračuje. Referendum sa síce skončilo neúspešne (masové udeľovanie maďarského občianstva krajanom podporilo necelých 19 percent oprávnených voličov), budapeštianska opozícia i politické reprezentácie menšín sa to však rozhodli ignorovať.
Tvrdia, že vlastne zvíťazili, keďže bolo viac hlasov za ako hlasov proti, a že to vládu zaväzuje, aby dvojaké občianstvo menšinám zabezpečila. Vládu na to vyzval aj prezident Ferenc Mádl, blízky opozícii.
Vládne strany, naopak, hodnotia výsledok ako víťazstvo zdravého rozumu a odmietnutie národniarskeho populizmu. Voliči vraj dvojaké občianstvo odmietli, je preto potrebné hľadať iné riešenia, ako krajanom pomôcť.
V praktickej rovine ide hlavne o problém Maďarov z Ukrajiny a Srbska, ktorých krajiny v dohľadnom čase nebudú členmi Európskej únie a až sa Maďarsko uzavrie do schengenských hraníc, budú mať sťažený kontakt s materskou krajinou.
Minister spravodlivosti dostal úlohu vypracovať zákony, ktoré by to riešili. Pravdepodobne by išlo o akési národné pasy, ktoré by umožnili iba cestu do Maďarska, a nie ďalej do únie.
Vláda zároveň sľubuje odbúrať zbytočné byrokratické prekážky, ktoré doteraz získanie maďarského občianstva sťažovali. Trvá však na tom, že by ho aj naďalej mal dostávať iba ten, kto sa v Maďarsku naozaj usadí.
Tretím bodom by mal byť projekt Rodná zem na podporu Maďarov v ich rodnej zemi, ktorý by napríklad podporoval rozvoj tamojšieho drobného a stredného podnikania.
Opoziční a menšinoví lídri však trvajú na dvojakom občianstve. Čokoľvek iné podľa nich môže byť iba doplnkom občianstva.
Problém vládnych návrhov je, že za nimi nestojí premyslený postoj. Vždy iba na poslednú chvíľu reagujú na požiadavky národniarov. Rodná zem napríklad z väčšej časti iba zhromažďuje do jedného vreca podpory, ktoré menšiny dostávali doteraz, a dáva im novú dobre znejúcu nálepku.
Vláda sa stále neodváži na principiálnu kritiku nápadu s dvojakým občianstvom, napríklad preto, že Maďarsko posúva smerom k národnému štátu. Odklon od občianskeho k národnému princípu menšinoví lídri často a oprávnene kritizujú v štátoch, v ktorých žijú. Od svojej materskej krajiny pritom požadujú, aby sa správala presne tak.
PETER MORVAY