Miliardový projekt, ktorý sa považuje za nástupcu plánu hviezdnych vojen bývalého prezidenta Ronalda Reagana, tak znova vyvoláva spory.
Testy
Bol to prvý test po takmer dvoch rokoch. Už niekoľko týždňov pokus odkladali a dokonale pripravený nebol Pentagon ani včera. Príčinou bola neznáma porucha. Ameriku to stálo 85 miliónov dolárov.
Zlyhala raketa, ktorá mala zostreliť fiktívnu nepriateľskú hlavicu mieriacu na americké územie. Raketa z atolu Kwajalein v Tichomorí neodštartovala. A to mala vôbec prvý raz zabudovaný motor, ktorý by mal byť aj pri výbave "ostrých" rakiet už hotového systému.
Doteraz systém testovali osemkrát, päťkrát boli úspešní. Pri troch neúspešných pokusoch raketa vyštartovala, ale netrafila cieľ.
Deravý systém
Američania hovoria o protiraketovej obrane už niekoľko rokov. Prezident George Bush pred dvoma rokmi vyhlásil, že by mala fungovať už na konci tohto roka. Po včerajšku sa hovorí, že to bude najskôr v apríli roku budúceho.
Pentagon na systém vynakladá ročne desať miliárd. Mal by byť ochranou pred teroristami, ale najmä pred takzvanými darebáckymi štátmi. Najčastejšie sa spomína Severná Kórea či Irán.
Pred niekoľkými týždňami experti Pentagonu ohlásili, že test bude skúškou, či systém môžu spustiť. Po včerajšku je jasné, že projekt stále nie je presvedčivý. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že je deravý. V Pentagone sa podľa denníka The Washington Post dokonca šepká iba o 20-percentnej úspešnosti.
Radšej deravý ako nijaký
Tí ístí ľudia však súčasne dodávajú, že lepšia je aspoň nejaká protiraketová obrana ako žiadna. "Boli sme dokonalí pri našom prvom lietadle, puške, lodi? Bože, ešte stále by ich testovali, ak by ste chceli dokonalosť," povedal v lete minister obrany Donald Rumsfeld.
Prezident Bill Clinton sa po prvých neúspešných testoch rozhodoval, či systém vôbec spustiť. Nechal to vtedy na svojho nástupcu. Republikán Bush nepochyboval ani na sekundu. Včera možno zaváhal.