práv.
Bruselské kuloáre naznačujú, že v záverečnom dokumente summitu sa zrejme neobjaví zmienka o "privilegovanom partnerstve" - teda akomsi medzistupni medzi súčasnou pozíciou Turecka a členstvom. Túto alternatívu presadzovali hlavne rakúski a nemeckí konzervatívci.
Pred vstupom Turecka do únie včera varoval aj bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl. V rozhovore pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že je "nefér a nečestné", ak Turecku sľubujú členstvo politici, ktorí v čase jeho vstupu už nebudú vo funkciách. Bola to však Kohlova vláda, ktorá v roku 1997 tvrdila, že Turecko má perspektívu stať sa členom únie.
Ak aj summit schváli začiatok vstupných rokovaní - pravdepodobne v jeseni budúceho roka - vstup Turecka do únie sa neočakáva pred rokom 2014. Dovtedy s ním totiž únia neráta vo svojich rozpočtoch. Analytici upozorňujú, že Ankara do únie vstúpi ešte neskôr, lebo ratifikácia vstupu Turecka do únie bude v mnohých krajinách zložitý proces.
Začiatok vstupných rokovaní s Tureckom včera podporil nezáväznou rezolúciou aj Európsky parlament.
Turecký premiér Recep Tayip Erdogan včera do Bruselu odchádzal s "chladnou hlavou". Predtým však povedal, že ak dá únia Turecku neprijateľné podmienky, je pripravený povedať jej nie. (zel)