BRATISLAVA - Chorí ľudia budú od januára platiť viac za pohotovosť - namiesto 20 korún 60 - a zdražejú aj kúpele. Ostatné poplatky v zdravotníctve sa zatiaľ nezmenia. Rozhodla o tom vláda, ktorá včera prijala osem nariadení, bez ktorých by sa nemohla začať reforma zdravotníctva.
Nariadenia veľké zmeny neprinášajú. Najväčšie sú v poplatkoch, ktoré budú platiť za pobyt v kúpeľoch chronicky chorí. Pacienti, ktorí si nepriplatia, sa budú musieť uspokojiť s ubytovaním v dvojmiestnej izbe a s toaletou na chodbe. Bohatší si môžu priplatiť za nadštandard. Podpredseda zväzu kúpeľov Ján Šimko to považuje za možnosť "poskytnúť kúpeľnú liečbu občanom aj z nižších sociálnych skupín".
Vládou prešiel aj zoznam neprioritných chorôb, ktorý mal zaviesť historicky prvé spoplatnenie liečby. Politici sa však rozhodli nasledujúce dva roky nič nemeniť. Pacienti budú od januára platiť za to isté ako dnes - za interrupcie na vlastnú žiadosť, u zubára či za plastické operácie.
Vláda včera určila aj minimálny počet lekárov na kraj a podmienky zmlúv medzi lekármi a poisťovňami.
Nemocnice a zdravotné poisťovne menia od januára celý systém - od zmien v registrácii poistenca cez nový princíp uzatvárania zmlúv. Generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Peter Kalenčík povedal, že súčasťou zmien sú nové služby a produkty. "Pozitívne zmeny poistenec určite pocíti, aj keď nie ihneď."
Slovenská lekárska komora sa ku zmenám stavia skeptickejšie. Jej predstavitelia tvrdia, že nariadenia sú pripravené neodborne a v praxi prinesú problémy. "Pripomienkovali sme všetky, ale ministerstvo naše pripomienky neakceptovalo," povedal generálny sekretár komory Eduard Kováč.
Komora najviac kritizovala katalóg zdravotníckych výkonov, bez ktorého nemôžu lekári uzatvoriť zmluvy s poisťovňami. Podľa komory sú v ňom niektoré výkony dvakrát, niektoré sa už vôbec nepoužívajú. "Ak sú výkony zle definované, poisťovne ich potom odmietajú hradiť a platiť musí pacient," povedal šéf komory Milan Dragula.