ruhov programov, najlepších hercov, spevákov ba aj najlepší program. Výsledok bude známy až 9. februára. Už o pár dní však u nás vyvrcholí súťaž o miliónové dievča, ktorá je jedným z mediálne najúspešnejších televíznych produktov tohto roka. Nemáte už pomaly chuť aj na niečo menej dobré ako to najlepšie, najkrajšie a najväčšie?
Kým v stredu večer na TV JOJ monitoruje Píplmeter schopnosť dievčat sedieť vyrovnane a odpovedať na otázky divákov, na ČT 1 moderuje škandalistka Ester Kočičková antišou Najhorší vyhráva. Svojich hostí - poväčšine výnimočných ľudí - vedcov či filozofov - celkom strápňuje, núti ich chváliť sa tým, čo vedia najhoršie, k slovu ich takmer nepustí, navyše s ich bodovým ohodnotením nepokryte švindľuje. Súťažiaci sa nebúria, o víťazstvo v jej programe skutočne netreba stáť. Ten "horší" z dvojice nesúťažiacich má totiž šancu si zatočiť kolesom nešťastia, ktoré ponúka viaceré možnosti, jednu horšiu ako druhú: nechať pre potreby fundusu ČT kus svojho odevu či strpieť kontrolu platenia koncesionárskych poplatkov za posledné roky. Kočičkovej humor každý neprijíma, ale je to skvelé antidotum na zachovanie zdravého úsudku a odstupu od nášho súťaživého veku. Len si spočítajte, koľko je rôznych súťažných šou na obrazovke. Súťažia dievčatá, ženy, deti, tínedžeri, rodiny, páry, vari už len batoľatá sú uchránené.
Česká televízia však od nového roku začína súťažiť vo veľkom. Nepôjde totiž o nič menšie ako o Najväčšieho Čecha. Feministicky dúfam, že aj o Najväčšiu Češku.
S nápadom prišli v roku 2002 Briti, v BBC sa podobná súťaž volala Great Britons. Vyhral Winston Churchill, do desiatky sa však dostal aj Isaac Newton, Oliver Cromwell, Charles Darwin, William Shakespeare, Kráľovná Alžbeta, princezná Diana či John Lennon. Podobný projekt sa neskôr uskutočnil aj v Nemecku, práve prebieha v Kanade či vo Fínsku, pripravuje sa aj v ďalších krajinách. Do konca januára budú môcť Česi nominovať kohokoľvek z dejín či zo súčasnosti, a to pomocou sms, cez e-mail i hlasovacie lístky, ktoré budú dostupné v hypermarketoch. Po spracovaní návrhov bude zverejnený zoznam TOP 100 osobností, z ktorých sa na základe ďalšieho hlasovania vyberie prvá desiatka. O každej z nich bude vytvorený televízny dokument, nominovaní získajú aj svojho obhajcu v nejakej mediálne známej osobnosti. Záverečný zábavný program bude v júni budúceho roku moderovať Marek Eben, kto iný. Pri tejto príležitosti sa má pokrstiť aj kniha TOP 100 Čechov.
Nápad za milión. Televíznemu ľudu sa podhodí niečo, aby sa bolo o čom rozprávať v električke a u kaderníka. A nemusí to byť len o tom, kto zas zaspal na „vavrincoch" a kto sa odvážil na bungee jumping.
Podľa autorov projektu má totiž anketa vyvolať diskusiu o tom, čo znamená byť veľkým človekom. Sú to vodcovia alebo naopak svätci? Aká je cena za veľkosť, sú veľkí ľudia iba kladní alebo aj kontroverzní? Bojujúci súcitom či mocou? A ktoré sú tie určujúce momenty, ktoré utvárajú ten-ktorý národ?
Okolo najväčšieho Čecha bude istotne mediálny šum, predpokladám, že aj záverečné programy budú mať slušnú sledovanosť. Titulné stránky Blesku síce nebudú vynášať škandály dávno mŕtvych spisovateľov či politikov, ale nikto zas nevie, čoho všetkého sa bulvár chytí.
A keď celý ten humbug opadne, zostane aspoň vydaná kniha a odvysielané dokumenty. Maturanti budú mať zas z čoho odpisovať. Možno sa anketou potvrdia len ilúzie a povrchné vedomosti. Možno sa však v národe skutočne prebudí drobná diskusia o hodnotách, ktoré presahujú rámec praktickej užitočnosti v časovom horizonte jeden týždeň.
S dlhodobým plánovaním máme totiž evidentne viacerí problémy. Pre nás Slovákov je dvadsať rokov tak nepredstaviteľne veľa, že po tom termíne sa ani neobťažujeme domýšľať, čo bude, napríklad, s priestorom pre Národné divadlo. Napriek tomu by som vypísanie podobnej ankety na Slovensku dobre premyslela. Existuje totiž reálne riziko, že by v nej vyhral Jánošík.
Ozaj, a vy ste fandili ktorému miliónovému dievčaťu?