ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP
NEW YORK - Americké firmy, s ktorých akciami sa obchoduje na burzách, vyplatia tento rok na dividendách 185 miliárd dolárov (v prepočte vyše 5,4 bilióna korún), čo je zatiaľ najviac v histórii. Predpovedala to renomovaná ratingová agentúra Standard & Poor's.
Americkým podnikom tento rok mimoriadne prial. Podnikatelia ťažia najmä z priaznivých daňových zákonov. Podľa analytika Standard & Poor's Howarda Silverblatta by sa investori mohli dočkať zvýšenia dividend v januári alebo vo februári, keď už budú firmy poznať svoje tohtoročné hospodárenie.
"V porovnaní s minulým obdobím sú teraz podniky vo veľmi dobrej kondícii. Vďaka obrovským objemom hotovosti, ktorým disponujú, sú pod zvýšeným tlakom, aby vyplatili dividendy alebo vysvetlili, prečo tak nerobia," povedal analytik.
Americké podniky v poslednom čase zvyšujú dividendy čoraz častejšie, väčšinou na žiadosť investorov. Nadpriemerné zisky im to umožňujú. Ak by sa však firma nechcela o zárobok deliť s akcionármi, musí preukázať dobrý investičný zámer, na ktorý hotovosť plánuje použiť.
Standard & Poor's upozorňuje, že v sume 185 miliárd, ktoré by mali ísť k investorom amerických korporácii, nie je započítaná mimoriadna dividenda, ktorú vyplatil Microsoft. Softvérový gigant sa totiž rozhodol po dlhých rokoch vyplatiť voľnú hotovosť vo forme dividend a medzi akcionárov rozdelil asi 32 miliárd dolárov (asi 940 miliárd korún). Microsoft svoju hotovosť dlhé roky nechával na účte, pretože americké daňové zákony nepriali rozdeleniu peňazí medzi akcionárov. Daňové zmeny prezidenta Georgea Busha urobili vyplácanie firemných peňazí v podobe dividend opäť výhodným. Analytici predpokladajú, že v najbližšom čase by Microsoft mohol uvoľniť ďalší objemný balík pre svojich akcionárov.
(čtk)