Život pri atómke - tabletky v kredenci a certifikáty pre družstvo

V rovinatej obci je asi toľko stromov ako elektrických stĺpov a v každom kredenci v dedine majú bezpečnostný balíček - tabletky jódové profilaktiká. Ide totiž o Jaslovské Bohunice a necelý kilometer za posledným dedinským domom sú prvé budovy veľkého ...

Starosta Peter Ryška, ktorý sa vzoprel elektrárňam a žiada dve miliardy odškodné za poškodené meno obce a problémy po havárii Jadrovej elektrárne A1 v sedemdesiatych rokoch. Foto SME - Richard Filipko

V rovinatej obci je asi toľko stromov ako elektrických stĺpov a v každom kredenci v dedine majú bezpečnostný balíček - tabletky jódové profilaktiká. Ide totiž o Jaslovské Bohunice a necelý kilometer za posledným dedinským domom sú prvé budovy veľkého objektu Jadrovej elektrárne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Život obyvateľov Jaslovských Bohuníc sa od života ľudí v iných dedinách odlišuje. Keď sa niekde vo svete rozpúta veľký vojnový konflikt alebo tajné služby naznačia možné útoky, v dedine je zvýšená ochrana, ľudia majú obmedzený pohyb.

SkryťVypnúť reklamu

A tabletky v kredenci majú pripravené pre prípad nehody v elektrárni a úniku rádioaktivity. Sú na ochranu štítnej žľazy.

Najstaršia generácia si musela zvyknúť, mladá už nevie, ako je nežiť bez jadrovej elektrárne.

Pani vychádzajúca v centre obce z obchodu tvrdí, že na haváriu elektrárne A1 v sedemdesiatych rokoch si dobre pamätá, ale podľa nej to bolo dávno a nehoda nebola veľká. "Robila som v rozmnožovni, keď bola havária, vyviezli nás preč, no na druhý deň sme išli do roboty."

Zakázané rekonštrukcie

Sused, bývalý autobusár, ktorý roky jazdil na trase Trnava - Jaslovské Bohunice, hovorí, že keď elektráreň stavali, vozil inžinierov z Prahy. "Mal som malý autobus, chodili sme po poli, inžinieri natĺkli kolíky, vyznačovali, kde čo bude. Ráno sme prišli na pole, kolíky vyhádzané, všetko bolo preč. Dedinčania sa hnevali, že tu chcú stavať elektráreň, mali tam role. Ale nepomohli si, kolíky natĺkli znovu."

SkryťVypnúť reklamu

Jeho manželka je spokojná, že v elektrárni pracuje veľa ľudí a dobre zarábajú. Kedysi brali aj nevyučených, ženy robili upratovačky a pomocné práce. "Dobre si zarobili a boli spokojní. Ja som tam robila v práčovni 23 rokov. Nezamestnanosť tu nie je veľká, iba robotníci z Hydrostavu zostali na ulici, keď sa firma rozpadla."

Obaja sa sťažujú iba na premávku, kedysi to bola pokojná obec, dnes cez ňu jazdí plno áut.

Problémy mali ľudia pred spustením elektrárne A1 s domami, lebo v obci bola pätnásťročná stavebná uzávera. Zakázané boli nové stavby a dedinčania si nemohli na svojich starších domoch nič ani rekonštruovať. "Rekonštruovali sme načierno. Za bony sme kupovali cement, obkladačky, tajne nosili domov a rekonštruovali kuchyňu," hovoria manželia. Pani ide do kuchyne, prináša vrecúško - tabletky a informačný leták. "S týmto musíme žiť, keby sa niečo stalo."

SkryťVypnúť reklamu

Sťažené podnikanie

Predseda miestneho družstva Vladimír Pekár hovorí, že podnikanie v Bohuniciach je ťažšie ako inde. "Jednému odberateľovi sme chceli dodávať suroviny, ale žiadal od nás certifikát, či nie sú ožiarené. Keď sme dostali certifikát, tovar zobral a je spokojný. Dodávame mu stále, ale keby sme chceli niečo predávať do zahraničia, najmä do Rakúska, je pre nás jednoznačné mínus, že sme z Bohuníc."

Keď sa objavia na poli škodce, roľníci musia okamžite konať. "Inde hneď postriekajú. Lenže u nás letci nechcú lietať, lebo je tu množstvo stĺpov. Okrem toho musíme vždy dať žiadosť do atómky, odtiaľ ide žiadosť na Úrad jadrového dozoru," hovorí predseda. Je spokojný, že niečo zarobili aj pri spolupráci s elektrárňou, preto vie sťažené podmienky odpustiť, ale "teraz sa región dostáva do nejakého zlého pohľadu. Neviem, či od Slovenských elektrární, alebo priamo od atómky".

SkryťVypnúť reklamu

Utekali po poli

Starosta Jaslovských Bohuníc Peter Ryška pracoval v elektrárni A1, keď sa tam stala nehoda. "Priamo pri nehode zomreli dvaja pracovníci, lebo nepočuli výstražné znamenia," hovorí. Podľa neho niekto hrubo porušil bezpečnostné pravidlá, nebohým zamestnancom zavreli dvere, aby nemohli utiecť zo zóny. Udusili sa oxidom uhoľnatým.

"Ja som bol vtedy mladý. Nik nám nehodu neoznámil. Ani zamestnanci poriadne nevedeli, čo sa deje. Cez okná sme videli ľudí utekať cez pole, nečakali ani na dopravu. Utekali tí, čo vedeli, o čo ide. Ostatní sme sa čudovali, čo sa robí. Neskôr nám vedenie hovorilo, že sa nič nestalo," hovorí starosta.

Rozhlas v elektrárni hlásil, aby ľudia nevychádzali von, lebo to je základ - nenadýchať sa. Pôvodne nehodu tutlali a tvrdili, že nedošlo k závažným poškodeniam, ani únikom do prostredia, podľa starostu klamali.

SkryťVypnúť reklamu

"Bolo veľké šťastie, že nedošlo k výraznému poškodeniu aktívnej zóny. Ja to beriem ako hrdinstvo zamestnancov v sále, ktorí dokázali zavážací stroj vrátiť späť na otvorený poškodený kanál a zabránili úniku chladiva. Zariadenie sa potom dalo ešte odstaviť. Keby to neurobili, nevedno, kde by skončilo palivo, kde reaktor," hovorí starosta Peter Ryška, podľa ktorého sa rádioaktivita šírila aj cez kanál, kontaminované boli podzemné vody.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu