.
Prvý návrh bol, že od budúceho roka by župy mali získať právomoc rozhodovať o cenách za prepravu, pretože tento rok podľa Malchárka štát ceny reguloval a neumožnil ich rast, hoci SAD narástli náklady po zmene dane z pridanej hodnoty, ako aj pre rast cien pohonných látok.
Podľa ďalšieho návrhu by sa mal štát rozhodnúť adresne poskytovať zľavy na verejnú dopravu a spätne ich samospráve uhrádzať. Tieto úhrady by mali byť podľa Malchárka v kompetencii ministerstva práce.
Tretí návrh ANO bol, aby štát zvýšil rozpočet samosprávy na verejnú dopravu. Župy už dostali zo štátneho rozpočtu 1,052 miliardy, ale žiadajú ďalších aspoň 550 miliónov, inak plánujú na budúci rok o tretinu redukovať spoje.
Malchárek hovorí, že ide aj o politický signál autobusovým dopravcom, aby videli, že ich situáciou sa politici zaoberajú, pretože chápe ich "neistotu", keď sa blíži nový rok a oni stále nevedia, aký rozpočet a aké možnosti upravovať ceny v ňom budú mať.
Koaličná rada mala hovoriť aj o podpore menšinovej kultúry. "Zákon o financovaní menšinovej kultúry zmietli partneri zo stola," pripomenula hovorkyňa SMK Lýdia Pokstaller situáciu v októbri, keď koaliční partneri nesúhlasili s návrhom podpredsedu vlády Pála Csákyho. Návrh rátal s utvorením fondu, do ktorého by prispieval aj štát a ktorý by rozdeľoval dotácie na menšinovú kultúru. Pokstaller hovorí, že tentoraz chce SMK pripomienkovať pripravovaný zákon o financovaní kultúrnych aktivít. (haj)