Iracká právnička z Basry ZAINAB SADIK DŽAFER KATRÁNÍ (31), ktorá bola tri týždne na Slovensku v rámci projektu Mladí irackí lídri, je na rozdiel od západných analytikov o poznanie optimistickejšia. Hovorí, že v Iraku je lepšie ako pred polrokom a rozhodne lepšie ako za Saddáma. Hoci voľby budú sprevádzať problémy, myslí si, že podstatné je, že Iračania dostanú právo slobodne sa rozhodnúť koho voliť a či na voľby vôbec ísť.
Chystajú sa ľudia v Basre na voľby?
Myslím si, že áno. Súvisí to s tým, že v Basre sa stabilizovala bezpečnostná situácia. Voľby sú dôležité aj pre obyčajných Iračanov, nielen pre staré či nové politické strany. Ľudia sa o voľbách rozprávajú na ulici, uvedomujú si, že reprezentácia, ktorá z volieb vzíde, utvorí novú ústavu a zvolí exekutívu.
V Iraku žijú ľudia, ktorí nikdy slobodne nevolili. Voľby v Afganistane napríklad ukázali, že mnohí obyvatelia nevedeli, čo robiť vo volebných miestnostiach. Ako sú pripravení Iračania?
Okrem kampane politických strán sa zapájajú aj občianske združenia. Tie hovoria ľuďom, aby prišli voliť, pretože toto budú slobodné voľby.
Existuje podľa vás riziko politického rozdelenia Iraku, ak sa voľby neuskutočnia v sunnitských oblastiach?
Nemyslím si to, hoci mi je jasné, že voľby nebudú vo všetkých častiach Iraku. Irak je však mozaika. Aj v prevažne šíitskych oblastiach žijú sunniti, sú aj medzi Kurdami a tam voľby budú.
Myslíte si, že volební kandidáti by sa mohli stať terčami útokov? Napríklad niektorí sunnitskí duchovní voľby odmietajú, ich prívrženci by mohli kandidátov napadať.
To sa zrejme nestane. Napokon, sunnitskí duchovní ešte nič oficiálne nepovedali. Je v ich záujme, aby voľby podporili.
Ako je to s účasťou žien?
Podľa zákona 30 percent kandidátov musia byť ženy. Platí to aj pre náboženské strany.
Majú iracké strany vo volebných programoch aj odchod koalície z Iraku?
To nie je hlavný problém. Dôležitá je bezpečnosť a ústava. Keď bude zákon, ľudia budú vedieť, čo je správne.