V Basre ľuďom rozdávajú letáky, v ktorých im vysvetľujú, ako voliť. FOTO- REUTERS
ačné zmätky. O hlasy voličov sa bude uchádzať 70 politických strán a 9 koalícií.
Napriek rečiam o bojkote volieb nakoniec kandiduje aj vplyvná strana sunnitských moslimov Iracká islamská strana. Svoju kandidačnú listinu zverejnila v tichosti. Vplyvní sunnitskí duchovní totiž voľby odmietajú. Tvrdia, že v Iraku nie je bezpečne. Sunnitské politické strany však pochopili, že Američania a nová iracká vláda voľby jednoducho chcú a bez ohľadu na bezpečnostnú situáciu ich presadia. Ak by do volieb nešli, stratili by možnosť podieľať sa na moci aj tvorbe novej ústavy.
Šíitski duchovní zvolili inú stratégiu. Vydali dokonca fatvu, v ktorej šíitom nariaďujú účasť vo voľbách. Šíiti tvoria 60 percent irackej populácie a žijú v bezpečnejších oblastiach. Očakávajú teda, že vo voľbách zaznamenajú výrazný úspech. Niektorí pozorovatelia však hovoria, že to celkom nemusí platiť. Na kandidátku sa totiž nedostal radikálny duchovný Muktada Sadr, ktorý má širokú podporu hlavne medzi mladými.
Napriek tomu, že jednotlivé iracké náboženské skupiny predstavili vlastné kandidátky, nie sú jednofarebné. Najvplyvnejšia šíitska Zjednotená iracká aliancia má medzi kandidátmi aj komunistov, Kurdov a niektorých sunnitských kmeňových vodcov. Platí to aj pre sunnitské kandidačné listiny.
Analytici upozorňujú, že po zverejnení kandidátok sa z kandidátov na poslancov 275-členného parlamentu stanú nové terče teroristických útokov. Úrady už zaznamenali vraždy niekoľkých kandidátov či členov volebných komisií. "Na rozdiel od policajtov či vojakov, ktorí si môžu maskovať tvár, my ideme do volieb s vlastnou tvárou," cituje arabská agentúra al-Bawaba jedného z kandidátov.
Voliť sa bude v 9-tisíc volebných miestnostiach. Okrem bezpečnosti bude problémom aj to, že Iračania nemajú skúsenosti so slobodnými voľbami. Mnohým nie je jasný systém volieb, niektorí sú negramotní.
Američania vrazili do predvolebnej vysvetľovacej kampane niekoľko miliónov dolárov. Washington má pocit, že na organizáciu volieb je sám. OSN dáva ruky preč a zdôvodňuje to zlou bezpečnostnou situáciou. Na pomoc sa neponáhľa ani Európa. Svojich vojakov na zabezpečenie volieb poslať nechce.
JANA MIKUŠOVÁ