Jaslovské Bohunice žiadajú od elektrární 2 miliardy za haváriu z roku 1977JASLOVSKÉ BOHUNICE - Odškodné dve miliardy korún žiada od Slovenských elektrární obec Jaslovské Bohunice. Zdôvodňuje to škodami, ktoré obci spôsobila havária jadrovej elektrárne A1 roku 1977. Obec je pripravená sa súdiť.
Dve miliardy je najvyššia možná suma a starosta Peter Ryška ju v mene obce žiada preto, že "už vyše 15 rokov sa snažíme obmedzovať následky havárie na minimum".
Kronika Jaslovských Bohuníc píše o havárii veľmi málo. V zápise z roku 1977 stojí: "Atómová elektráreň A1 je už v prevádzke, no vedenie nemôže byť spokojné, lebo počas chodu sa zistilo, že je veľmi poruchová."
Za rok 1978 je v kronike poznámka, že po prekonaní ťažkostí spustili prevádzku A1 a "táto bola pre poruchu zastavená".
Peter Gaál z Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že podľa sedemstupňovej medzinárodnej stupnice INES bola radiačná havária A1 z roku 1977 "dodatočne zaradená do štvrtého stupňa". Černobyľ bol siedmy stupeň, Three Mile Island (USA 1979) piaty stupeň, Saint-Laurent (Francúzsko 1980) štvrtý stupeň.
Starosta tvrdí, že utrpelo meno obce a "ceny pozemkov a stavieb sú tu nižšie". Keď chceli urobiť niečo v oblasti cestovného ruchu, dostali "oficiálne vyjadrenia, že nás nebudú podporovať". Havária má negatívny vplyv na poľnohospodárstvo. "Keby bol na výrobku nápis, že je vyrobený v Jaslovských Bohuniciach, ľudia by si ho veľmi nekupovali," hovorí starosta.
Podľa neho zlyhali všetky možnosti dohody a obec má právo, aby si uplatnila náhradu škody na mene, majetku, životnom prostredí. "Nikde v kultúrnom svete sa nemôže stať, aby nebola náhrada škody tam, kde bola jadrová havária," tvrdí Ryška.
Väčšiu časť Slovenských elektrární má práve kúpiť talianska firma Enel a teoreticky sa môže stať stranou sporu.
Na našu žiadosť o stanovisko odpovedali Slovenské elektrárne, že pracujú na právnej analýze požiadavky obce Jaslovské Bohunice. Na otázky privatizácie by vraj vedeli lepšie odpovedať na ministerstve hospodárstva. Z ministerstva nám však napísali, že problém nepoznajú podrobne, preto požiadali o stanovisko Slovenské elektrárne.