"Z môjho pohľadu je celá kauza nielen na vode, ale hlboko pod vodou," hovorí Kaník o dôvode, pre ktorý navrhol Fico jeho odvolanie.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Minister práce Ľudovít Kaník zostáva vo funkcii. Za jeho odchod hlasovalo na návrh Smeru iba 66 poslancov opozície namiesto potrebných 76. Kaník poslancom povedal, že sa stal hromozvodom pre opozíciu, ktorá chce prejaviť nevôľu so súčasnou vládou a smerovaním reforiem.
Smer Kaníkovi vyčítal nezvládnutú dôchodkovú reformu a to, že v minulosti ako podnikateľ neplatil odvody do Sociálnej poisťovne, ktorá mu navyše v čase nástupu do funkcie odpustila penále vyše 263-tisíc korún. Okrem toho podľa Smeru Kaník z pozície ministra a predsedu Predstavenstva Národného úradu práce presadil 2. decembra 2003 svojej firme odpustenie ďalšieho penále v sumách necelých 6-tisíc a 33-tisíc korún.
"To ste taký chudobný, že 5 681 korún žiadate o odpustenie. Nehanbíte sa, pán minister?" povedal v rozprave šéf Smeru Robert Fico. Opýtal sa, čo je Kaník schopný urobiť za milión korún. V inej krajine by si podľa neho minister sám zbalil kufre.
Kaník označil Ficovo vystúpenie za "ostré a šťavnaté" a ocenil jeho "divadelnú hodnotu". O neplatení odvodov a odpustení penále povedal, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou a že médiá sa zaoberajú polopravdami, a preto sa obrátil na súd. "Z môjho pohľadu je celá kauza nielen na vode, ale hlboko pod vodou," hovorí. Zopakoval, že splnil zákonné podmienky generálneho pardonu poisťovne a naznačil, že aj niektorí z jeho kritikov neplatili odvody. "Pátrajte," odkázal novinárom.
Fico Kaníka obvinil z klamstva.
Dôvodom pre odvolanie Kaníka mala byť aj dôchodková reforma, o ktorej Fico povedal, že ju nechce rušiť, ale korigovať.
Kaník označil za nezmysel, že ľudí núti vstupovať do druhého kapitalizačného piliera, pretože ten bude povinný len pre osoby teraz mladšie ako 16 rokov.
Minister financií Ivan Mikloš v mene vlády povedal, že Kaník neporušil zákon, keď požiadal o odpustenie penále tak ako "20-tisíc iných podnikateľských subjektov" a dlhy voči Sociálnej poisťovni včas uhradil. Mikloš obhajoval Kaníka aj tvrdením, že konečne máme "sociálny systém, v ktorom sa oplatí pracovať". Účasť ministra v kampani za sporenie v kapitalizačnom pilieri vysvetlil tak, že základným cieľom ministerstva je zvýšiť informačné povedomie verejnosti.
Predsedníčka SF Zuzana Martináková povedala, že je vecou všetkých, akú politickú kultúru budeme na Slovensku pestovať. "Ak sa v takom citlivom rezorte objaví prešľap ministra, mal by on sám z toho vyvodzovať dôsledky." Pripomenula rezignáciu vicepremiéra bývalej vlády Pavla Hamžíka pre prešľap podriadeného, ktorý sa podľa nej nikdy nepreukázal. "Položme si otázku, či to bola chyba, alebo isté pestovanie politickej kultúry," povedala.
Za odvolanie hlasovala celá opozícia vrátane SF a nezávislí poslanci Rudolf Žiak, Vojtech Tkáč a Ivan Hopta. Proti bolo 64 poslancov koalície a niektorí nezávislí (Ivan Šimko, Zuzana Plháková).
Iní nezávislí poslanci, ktorí zvyknú hlasovať s koalíciou, neboli prítomní (Gabriel, Kiňo, Polka, Abelovský, Arvay, Pinkava). Polka hovorí, že na odvolanie neodzneli dostatočné dôvody. "Sme za odvolanie ministra vždy, ak sa dopustí porušenia zákona."
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že žiadnej koalícii nemôže opozícia diktovať, kedy a koho z vlády odvolať, ale podľa neho "nie je z morálneho hľadiska správne", čo Kaník urobil. Predseda klubu KDH Pavol Minárik nevidel na odvolanie dôvod. "Už len preto, že koaličného ministra rieši vždy koalícia a strana, ktorá ho navrhla."
Parlament však schválil uznesenie, v ktorom žiada vládu, aby zabezpečila plnú informovanosť občanov o možných rizikách vstupu do kapitalizačného piliera dôchodkového systému a aby Úrad pre finančný trh, Rada STV, rozhlasová rada i licenčná rada dohliadali na rešpektovanie zákonov v súvislosti s dôchodkovou reformou.
Horváth z SDKÚ: Odznelo veľa gebuzín
"V čiernom aute sa odveziete do Banskej Štiavnice alebo na vládu, nikomu sa nemusíte ukazovať na oči a čokoľvek vydržíte, ale opozícia v podobných prípadoch nemôže rezignovať," hovoril včera predseda Smeru Robert Fico ministrovi práce Ľudovítovi Kaníkovi. "Ste veľmi bohatý človek, máte vysoký plat, a napriek tomu ešte z pozície ministra robíte kroky, aby ste si odpustili smiešne penále. Prosím vás, odíďte."
Poslanec HZDS Tibor Cabaj povedal, že 20-tisíc podnikateľov využilo právo na odpustenie penále a on by rád veril, že z nich už ani jeden nesedí vo vláde. Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová kritizovala politiku ministerstva práce, že "sociálna politika je necitná a ľudí dostáva až na hranicu hladu".
Minister financií Ivan Mikloš sa po týchto poznámkach okamžite ozval. Povedal, že už bolo treba urobiť poriadok v systéme, ktorý bol zneužívaný. "Snažíte sa deptať ľudí a umelo vyvolávať, že je to katastrofa. Nie je to pravda. V tomto roku nárast reálnych miezd bude podľa poslednej prognózy Štatistického úradu 1,8 percenta," argumentoval.
Poslanci HZDS Maxon a Blajsko zase namietali, že reálne mzdy rastú len príjmovým skupinám, ktoré sú vysoko nad priemerom.
Krátko pred hlasovaním vystúpil Zoltán Horváth z SDKÚ. Celodennú rozpravu parlamentu zakončil slovami: "Dnes v tejto miestnosti odznelo veľmi veľa gebuzín."