Nedeľa, 22. júl, 2018 | Meniny má Magdaléna

Svetlo ovplyvňuje pohodu v byte

Renata Štrpková, foto: archív S nástupom zimných mesiacov a pochmúrnych dní so sivou oblohou spolu s nedostatkom svetla zvyčajne priamo úmerne klesá aj naša nálada a optimizmus. Rozsvecujeme všetky zabudnuté lampy v byte, aby sme si aspoň trochu pripome

nuli jasné, slnečné dni. edostatok svetla, či už prirodzeného, alebo umelého, dokáže vážne narušiť duševnú aj telesnú pohodu každého človeka. Štúdia jedného významného výrobcu svietidiel ukázala, že ľudia uplatňujúci pri svojej práci prevažne emotívne postupy používajú pri svojej práci tlmenejšie osvetlenie ako ľudia pracujúci s prísne racionálnymi postupmi myslenia.

Svetlom dokážeme výraznou mierou ovplyvniť pohodu v jednotlivých miestnostiach bytu. Pri dennom, prirodzenom osvetlení rozhoduje hlavne umiestnenie, počet a veľkosť okien, ako aj orientácia na jednotlivé svetové strany. Svoje dokáže urobiť aj výška a hustota okolitej zástavby alebo zelene a v neposlednej miere aj voľba záclon, žalúzií a závesov.

Denné svetlo v miestnosti mení svoje zafarbenie podľa počasia a podľa polohy slnka v súvislosti s časom. Ráno prevládajú lúče z modrej farebnosti spektra a ich intenzita sa doobeda zvyšuje. Namodralé svetlo potláča žltú, červenú a oranžovú. Od dvanástej hodiny až do západu slnka sa zasa začína zväčšovať podiel červenej časti spektra svetelných lúčov. Podľa farby denného svetla sa aj prirodzene zvýrazňujú zodpovedajúce farby zariadenia izby - v podvečernom mäkkom načervenalom svetle v izbách orientovaných na západ ožijú všetky odtiene červenej, oranžovej a žltej a potlačí sa zelená a modrá. Postupne ako zapadá slnko, prechádza náš zrak z plnofarebného denného na čiernobiele nočné videnie. Tlmením svetla sa farby strácajú v poradí žltá, oranžová, červená, zelená a nakoniec modrá.

Keďže do miestností otočených na sever nedopadá priame slnečné svetlo, menia farebnosť len nepatrne a farby povrchov podlahy stropu, stien a nábytku sa javia v takmer rovnakej farebnosti po celý deň. V dobre osvetlených izbách pôsobia všetky farby veľmi intenzívne.

Svetelnými efektmi dokážeme v izbách vytvoriť atmosféru presne podľa želania, pričom vo všeobecnosti platí, že človek sa cíti najlepšie v takom prostredí, ktoré svojím svetlom pripomína alebo napodobňuje prírodu. Centrálne osvetlenie prezentované zväčša stropným svietidlom osvetľuje miestnosť zhora, čo nie je pre prírodné svetlo typické. Aj keď svieti poludňajšie slnko na oblohe, vždy dopadá šikmo, takže predmety vrhajú tiene. Preto je vhodné doplniť centrálne svietidlo osvetlením zo strán. Svetlo sa vtedy odráža a lomí a vytvára svetlejšie a tmavšie ostrovčeky. Osvetlené miesta by mali zodpovedať zónam, kde potrebujeme účelové doplnkové osvetlenie: na prácu, čítanie alebo len na zdôraznenie zaujímavého predmetu či artefaktu

Zvážiť by sme mali okrem tvaru a optimálneho výberu typu lámp aj výber farby tienidiel - ak sú z priesvitných materiálov aj svetelných zdrojov namontovaných v jednotlivých svietidlách. Zatiaľ sa ani jeden typ farebnosťou svetelného spektra nepribližuje ideálnemu dennému svetlu. Jednotlivé typy žiaroviek a žiariviek nikdy nevydávajú ideálne zafarbené svetlo, vždy v nich prevláda niektorá časť farebného spektra a podľa toho sa zmení aj farebnosť osvetľovaného okolia. Teplé svetlo s prevažujúcim červeným spektrom zvýrazní a rozžiari teplé farby, studené farby pôsobia sivasto akoby špinavo a tlmene. Prevažujúce chladné svetlo s modrastým zafarbením zasa dá vyniknúť studeným farbám a zoslabí intenzitu teplých farieb.

Farbu ohňa - prastarého symbolu bezpečia a pohody nám farebným zložením svetelného lúča najviac pripomína obyčajná žiarovka. Jej svetlo je láskavé a mäkké, vytvára dojem útulnosti.

Netlmené halogénové svetlo pôsobí chladným až prísnym dojmom. Výhodou je, že sa najviac podobá dennému prirodzenému svetlu a farby necháva vyznieť v ich priro-dzenej podobe. Neskresľuje ich, a preto sa s obľubou používa na osvet-ľovanie obrazov a jedálenských stolov. Keď však intenzitu takéhoto svetla stlmíme, začne prevládať červené spektrum. Klasické žiarivky zväčša vydávajú svetlo sfarbené do modra, zvýrazňujúc farby zodpovedajúce studenej časti farebného kruhu. Samozrejme, výrobcovia ponúkajú rôzne druhy napríklad vo farbe tzv. denného svetla alebo vydávajúce doružova sfarbené svetlo práve z dôvodov potlačenia negatívnych pocitov pri namodralom svetle.

Často používaná slovné spojenie „ukázať sa v čo najlepšom svetle“ platí rovnako pre vás, ako aj pre váš byt. Ak sa budeme podrobne zamýš-ľať nad vhodným osvetlením v jednotlivých miestnostiach, dospejeme zrejme k nasledujúcim skráteným odporúčaniam:

* Obývacia izba: Vo väčšine bytov slúži ako obývačka plošne najväčšia miestnosť. Tu sa sústreďuje spoločenský život celej rodiny. Jedno centrálne umiestnené svietidlo je naozaj pre kvalitné osvetlenie málo, má zabezpečiť len základnú hladinu osvetlenia. Vhodné je doplniť ho svietidlom tematicky zvoleným podľa účelu. Môžu to byť svetelné rampy vo vitrínach, zabudované v nábytku, rôzne osvetľovacie rampy, stojanové a stolové lampy. Pri pozeraní televízie je vhodné zažať doplnkové svetlo, aby obrazovka nebola jediným svetelným zdrojom žiariacim v tme, ináč sa oko veľmi skoro unaví.

* Detská izba: Vyžaduje pomerne vysokú základnú intenzitu osvetlenia vzhľadom na hry detí. Na pracovný stôl patrí vhodná pracovná lampa a k posteli nočná lampa na čítanie rozprávok a hlavne na odplašenie všetkých strašidiel.

* Pracovňa: Mala by byť zo všetkých miestností najsilnejšie osvetlená. Vhodné je použiť okrem základného svietidla ešte aj výkonnú a ľahko nastaviteľnú pracovnú lampu. Pre prácu s počítačom platí to isté ako pre pozeranie televízie - doplniť vhodným rozptýleným svetlom.

* Spálňa: Okrem základného stropného osvetlenia sú potrebné ešte aj nočné lampy, umiestnené v dosahu na nočnom stolíku. Ak na lôžku radi čítate, vyberte si radšej taký typ svietidla, ktoré je dostatočne flexibilné a kužeľ svetla sa dá nasmerovať tak, aby nerušil vášho partnera. Dajú sa použiť aj klasické pracovné lampy upevnené v záhlaví postele, na stene či položené vedľa postele.

* Kuchyňa: Nutnosťou je dobre osvetliť všetky pracovné plochy na kuchynskej linke - môžu to byť rozličné bodové svietidlá uchytené v lištách, žiarivkové trubice alebo multifunkčné lišty kombinované s elektrickými zásuvkami. Na osvetlenie sporáka slúži zväčša zabudované svietidlo v digestore. Samostatnou kapitolou je osvetlenie stolovania, ktoré by nemalo sediacich oslepovať ani svojou farbou nevhodne meniť vzhľad pokrmov, samozrejme ak nemáte práve na programe radikálnu diétu. Ak áno, odporúčame zelenú žiarovku - uvidíte ten výsledok!

* Kúpeľňa: Pri skrášľovaní a obdivovaní vlastného tela a kontrole špinavých uší ratolestí má dobré svetlo v kúpeľni rozhodujúcu úlohu. Zrkadlo by malo byť rovnomerne osvetlené z obidvoch strán, aby nevznikali tiene. Aj farba svetla by sa mala čo najviac približovať dennému typu osvetlenia - predídete tak neželaným prekvapeniam pri líčení. V záujme vlastnej bezpečnosti by malo byť samozrejmosťou používanie len takých typov lámp, ktoré sú určené do vlhkého prostredia.

Nech už ide o obývaciu izbu, pracovný stôl či kuchynskú linku, o dekoratívne alebo funkčné účelové osvetlenie, každé miesto potrebuje práve ten svoj typ svietidla.

Stojacia lampa sa používa sa všade tam, kde potrebujete rozptýlené osvetlenie. Niektoré typy majú na jednom stojane umiestnené dva typy osvetlenia - jedno svieti smerom do stropu a podsvetľuje priestor a druhá časť s polohovateľným ramenom a samostatným svetelným zdrojom slúži ako lampa na čítanie.

* Stolná lampa: Mnoho ľudí si ju mýli s pracovnou lampou a aj ju nevhodne používa. Je určená na vytváranie svetelných ostrovčekov v miestnosti a vytvárajú príjemnú atmosféru. Používajú sa ako doplnkové osvetlenie, napríklad pri sledovaní televízie. Vytvorenie dôvernej atmosféry pri spoločenských debatách a rozhovoroch.

Bodové svetlá zdôrazňujú jednotlivé predmety alebo miesta. Príjemné a praktické je cielene nasmerované bodové osvetlenie, ktoré priamo osvetľuje jednotlivé zóny a miesta ktoré chceme zdôrazniť, alebo nasmerovaním na plochy stien, stropu či nábytku vytvára mäkké odrazené svetlo.

Môžu sa inštalovať ako samostatné, zdvojené aj strojené, alebo môžu tvoriť súvislé línie (lišty, lankové systémy) s rozmiestnenými jednotlivými svetlami. Ich veľkou výhodou je flexibilita umiestnenia i nasmerovania.

Závesná lampa sa umiestňuje zväčša nad stoly. Zavesená nízko nad doskou tak aby neoslňovala (praktické sú s regulovateľnou dĺžkou závesu), opticky spája miesta na sedenie okolo stola. Niekedy sa používa aj ako centrálne svietidlo umiestnené na strope. Pri výbere stropného svietidla by sme mali brať do úvahy aj rozlohu a výšku stropu v miestnosti, kde bude nainštalované.

Pracovná lampa osvetľuje zväčša miesto pri pracovnom stole alebo na miestach, kde vykonávame ručné práce alebo čítame. Ideálna je lampa s jednoducho nastaviteľným a polohovateľným kĺbovým ramenom, ktoré si nastavujeme podľa momentálnej potreby.

Nástenná lampa: Podobne ako stolná lampa slúži ako doplnkové osvetlenie. Hlavne pri členitejších pôdorysoch a v pozdĺžnych miestnostiach je žiadúce umiestniť viacero svetelných zdrojov, aby sme dosiahli rovnomerne rozptýlené svetlo.

Očiam škodia ostré kontrasty medzi svetlom a tmou. Neustálym prechádzaním medzi dobre osvetlenými a tmavými miestami sa oko neustálou akomodáciou šošovky skôr unaví. Preto je príjemnejšie podsvetliť miestnosť rozptýleným svetlom a doplnkové svetelné zdroje použiť všade tam, kde vykonávame činnosti vyžadujúce lepšie osvetlenie. *

Najčítanejšie na SME

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
     2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
     3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
     4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
     5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
     6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
     7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
     8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
     9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
     10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
     1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
     2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
     3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
     4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
     5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
     6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
     7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
     8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
     9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
     10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
     1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 35 143
     2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 23 343
     3. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 16 459
     4. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 15 357
     5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 9 722
     6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 5 398
     7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 5 006
     8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 510
     9. Špeciálna príloha: Krížovky na leto 2 837
     10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 676

     Neprehliadnite tiež

     Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

     So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

     Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

     Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

     Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

     Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.

     Tri omyly o milovaní v aute

     Čo robíte v aute, robíte na verejnosti.