Dokument

Udanie

Udanie na Kamila Rényiho, ktoré niekto poslal na kádrové oddelenie podniku Geologický prieskum. Denníku SME ho poskytol Rényi. Kto z jeho neprajníkov ho napísal, zatiaľ nie je známe.

Vážení súdruhovia

Som oddaným členom našej socialistickej spoločnosti a nepáči sa mi jednanie niektorých zamestnancov nášho podniku. Konkrétne ide o osobu takzvaného "RNDr." RÉNYIHO, ktorý sa v našej spoločnosti len priživuje, využíva všetky výhody socializmu, ale sám pre našu republiku neurobí nič. Navonok vystupuje ako čestný človek, ale je to omyl. Je to parazit našej spoločnosti. Pravidelne chodí do kostola na omše, nevynechá ani jednu z nich, poctivo kľačal aj v Levoči na Máriahure. Je to Maďar-pokrytec. Viem, že v lete tohto roku má ísť na dovolenku do Juhoslávie a dopočul som sa, že núka nábytok a zariadenie bytu na predaj. Naši žandári to prešetrovali, ale z charakteru jeho osoby viem, že si ich kúpil a títo nič nezistili, ale keď sa z dovolenky nevráti, to budete oči otvárať! Jeho vedúci drží nad ním ochrannú ruku, všetko mu pardonuje a ten Maďarisko mu teraz ujde. K jeho žene sa radšej ani nevyjadrujem, je to taká istá Maďarka ako on. Doma majú plno svätých obrazov, kníh, ale nežijú podľa toho. Toto upozornenie vám posielam, aby ste zakročili, aby táto osoba ako on do tej Juhoslávie a ďalej do Ameriky necestoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo je zatiaľ známe z dokumentov

Z archívnych spisov Ústavu pamäti národa vyplýva, že Ján Hurný podpísal s ŠtB spoluprácu v roku 1983. ŠtB spoluprácu hodnotila ako dobrú. V spisovom zväzku Geológ, ktorý ŠtB viedla na podnik Geologický prieskum sa našli dve správy, ktoré eštebáci napísali po stretnutí s Jánom Hurným. Jedna je z 28. mája 1986 a druhá z 26. augusta 1986. V prvej správe Hurný eštebákovi povedal, že Kamil Rényi "nie je považovaný za aktívneho pracovníka, ktorý by chcel svoje vedomosti využiť v prospech našej spoločnosti". Hurný im povedal, ako sa dozvedel, že Rényimu zomrel otec a že chce ísť v júli na dovolenku. "Snažil sa vyhýbať rozhovoru o dovolenke." Podľa druhej správy Hurný eštebákom povedal, ako mu Rényi opisoval vrátenie z hraníc, koľko peňazí mu našli a že chce odísť z okresu. (r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 624
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 354
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 787
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 561
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 673
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 577
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 165
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 555
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu