tu.
Podľa amerických vyšetrovateľov je skupina, ktorej členovia pochádzajú z oboch strán Atlantiku a Austrálie, zodpovedná až za 95 percent nelegálneho softvéru, ktorý sa šíri po sieti. Svojim obetiam tak spôsobili stratu príjmov vo výške jednej miliardy dolárov ročne.
Hackeri z tejto skupiny patria podľa britskej BBC medzi najúspešnejších na svete. Okrem nových počítačových programov a hier kopírovali aj filmy, ktoré potom umiestnili na internete a umožnili ostatným užívateľom počítačovej siete, aby si ich bezplatne stiahli. Medzi posledné „úspechy“ skupiny patrí napríklad nový operačný systém od Microsoftu alebo prednedávnom dokončený film o Harrym Potterovi.
V Spojených štátoch policajti uskutočnili razie v 27 mestách a zhabali viac ako 100 počítačov. V ďalších piatich štátoch uskutočnili 18 razií, pri ktorých bolo niekoľko ľudí zatknutých. Americkí vyšetrovatelia pritom vyhlásili, že ďalších podozrivých možno zatknú po preskúmaní údajov zo zhabaných počítačov.
Táto operácia, ktorá je výsledkom viac ako rok trvajúcej práce, je zatiaľ najväčším záťahom proti softvérovým pirátom. Skupina bola založená v Moskve v roku 1993 a získala si rešpekt po tom, ako vraj sprístupnila na internete kópiu operačného systému Windows 95 dva týždne pred jeho oficiálnym uvedením. Jej členmi by mali byť študenti, ľudia pracujúci s počítačmi a v oblasti poradenstva, ale aj vysokí predstavitelia súkromných firiem.
Ich zámerom podľa vyšetrovateľov nebolo dosiahnuť zisk, ale preukázať svoje schopnosti. Teraz im zato hrozí trest odňatia slobody až do piatich rokov.
Niektorí vyšetrovatelia však tvrdia, že skupina zarobila na svojich aktivitách veľké peniaze. „DrinkorDie sa rada prezentuje ako skupina ľudí, ktorí to robia pre zábavu tvrdiac, že všetci by mali mať prístup k softvéru,“ povedal detektív Mick Deats. „Ale dôkazy, ktoré máme, ukazujú na niečo iné a v súčasnosti prebieha finančné vyšetrovanie,“ dodal.
GABRIEL KÁDASI