Z elektrární tak vznikli „nové“ SE, Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a Tepelná energetika Košice (TEKO). Ako povedal Ondrej Studenec z ministerstva hospodárstva, základné imanie nových SE je 38,239 miliardy korún, SEPS 2,465 miliardy korún a TEKO 1,150 miliardy korún. V nových SE si zachoval majoritný podiel FNM, ktorý disponuje 95,79 percenta akcií, 3,35 percenta vlastní Slovenský plynárenský priemysel a 0,86 percenta Reštitučný investičný fond. Rovnaká akcionárska štruktúra sa preniesla aj na novozaložené SEPS a TEKO. Všetky nové spoločnosti by mali vzniknúť zápisom do obchodného registra k prvému januáru 2002.
Bankové úvery starých elektrární (k 30. júnu 2001 na úrovni 62,097 miliardy korún) zostali po rozdelení spoločnosti účtovne v „nových“ SE. Ako informoval zástupca elektrární Jozef Valovič, v nasledujúcom období budú spísané zmluvy medzi „novými“ SE, TEKO a SEPS. Tie budú elektrárňam splácať časť úverov. Výška splácanej sumy bude zodpovedať hodnote majetku vloženej do daných spoločností z pôvodných SE.
Rozdelenie elektrární bolo pôvodne plánované na prvý november tohto roku. K tomuto termínu sa však nepodarilo získať súhlas všetkých veriteľských bánk s rozdelením spoločnosti.
Po ukončení reštrukturalizácie podniku plánuje vláda na budúci rok odštartovať tender na predaj 44,79 percenta akcií SE. Predaj bude koordinovať privatizačný poradca, spoločnosť Price Waterhouse Coopers. Tender by mala ukončiť pravdepodobne až budúca vláda. Spolu 51 percent akcií podniku má po privatizácii zostať v portfóliu FNM. V prípade SEPS by si mal štát zachovať 100-percentný akciový podiel. V TEKO, ktorá bude spravovať aj tepelné zariadenia v Prešove, plánuje vláda previesť časť akcií (maximálne 49 percent) na mesto Košice. (tasr)