
Zlatú medailu Posolstvo zjednotenej Európe odovzdali včera v bratislavskom penzióne Ohher David 87-ročnej Margite Schwalbovej zástupcovia siedmich občianskych združení. Ocenenie je prejavom holdu lekárke, ktorá sa počas internácie v koncentračnom tábore v Osvienčime snažila zmierňovať útrapy spoluväzenkyniam. Margita Schwalbová sa narodila v roku 1915 v Liptovskom Mikuláši. Je autorkou kníh Vyhasnuté oči a Žila som životy druhých, ktoré opisujú príbehy ľudí z Osvienčimu.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
Slovenská modelka reprezentovaná spoločnosťou Absolu Model v Paríži začala veľkú kariéru po reklamnej kampani pre firmu Balenciaga, po tom, čo jej fotografia bola na obálke Cosmopolitanu a francúzskeho časopisu ELLE. Má len 18 rokov.
Regis Bleze-Pascau, manažér spoločnosti, o nej povedal: „Ak sa Natália bude ďalej seriózne venovať tejto oblasti, môže sa z nej stať veľká hviezda. Je neuveriteľne krásna.“
Veľa šťastia, NATÁLIA!
Viete, na akých kulinárskych špecialitách si pochutnávali ľudia v antickom Grécku či v Rímskej ríši? Medzi tamojšie pochúťky patril napríklad vavrínový koláč, krupicové šišky či koláč savillum s tvarohom, medom a makom. Stredoškoláci, ktorí sa zúčastnili na Dni otvorených dverí na Katedre klasickej a semitskej filológie a Katedre archeológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského čo-to z pôvodných antických receptov podľa Apicia vyskúšali. Ochutnávku pre nich pripravili študentky klasickej filológie pod kuchárskou taktovkou Dr. L. Buzássyovej.
Filozofická fakulta bude po troch rokov opäť prijímať prvákov na klasickú archeológiu a klasickú grécku a latinskú filológiu. Klasická filológia má v Bratislave už dlhú tradíciu, no klasická archeológia sa donedávna dala študovať iba na Karlovej univerzite v Prahe. Pred štyrmi rokmi ju ako špecializáciu otvorili aj na bratislavskej filozofickej fakulte. Štúdium je päťročné a absolventi získavajú magisterský titul.
Deň otvorených dverí prilákal do priestorov filozofickej fakulty na Gondovej ulici nielen bratislavských stredoškolákov, lež aj záujemcov z Púchova, Trenčína či Rajeckých Teplíc. Zvedaví boli aj ich rodičia. „Najviac ich zaujímala forma prijímacích pohovorov, tematické okruhy testov, literatúra, z ktorej by sa mali pripravovať, aby na skúškach obstáli,“ hovorí jeden z organizátorov, Mgr. Peter Pavúk.
Študenti a vyučujúci im urobili aj krátky exkurz do výučby klasickej archeológie, ktorá sa zaoberá archeológiou a dejinami umenia antického Grécka a Rímskej ríše. „Špecifikom nášho odboru je aj to, že prakticky neexistuje odborná literatúra v slovenskom alebo v českom jazyku. Takže jazyková zdatnosť je nevyhnutnosťou,“ ďalej objasňuje Peter Pavúk.
JARMILA HORÁKOVÁ