SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Aktívnu účasť rómskych komunít na riešení problémov menšiny preferuje projekt Phare zameraný na zlepšenie postavenia Rómov na Spiši. Ide spoločný projekt Európskej únie a Slovenska, ktorý sa vypracoval pod gesciou podpredsedu vlády Pála Csákyho. V rámci projektu bolo vybraných desať lokalít, kde je vysoko zasúpená rómska komunita. „Najväčším problémom je nedôvera. Projektov sa v tejto oblasti realizovalo už viac,“ uviedol na stretnutí v Spišskej Novej Vsi koordinátor projektu Peter Rázus.
V osade Letanovský Mlyn žije asi 1300 Rómov. Nie je tam zavedená pitná voda, elektrina ani plyn, preto sa projekt sústredil na tieto problémy. V obci Arnutovce bolo prioritou podporiť záujem detí o štúdium na strednej škole. Z rozpočtu 450-tisíc eur, teda vyše devätnásť miliónov korún, sa na projekty vyčerpalo viac ako 17ť miliónov korún. Ostávajúce dva, ktoré slovenským dodávateľom kvôli nesplneniu úlohy - realizácia materskej školy v Markušovciach, nepoukázali, sa vrátia do bruselských fondov.
Za úspech koordinátori projektu pokladajú vytvorenie osnovy pre malú školu rodiny. Sú zamerané na zdravotnú starostlivosť, hygienu a vedenie domácnosti. Školenie absolvovalo 200 mladých Rómiek.
„V materských školách sme sa stretli s deťmi, ktoré nepoznali WC ani zubnú kefku, nerozumeli po slovensky,“ hovorí Marta Kulíková. Ukazuje sa, že riešením by boli po rómsky hovoriaci asistenti učiteľa v materských školách s rómskymi deťmi. Podľa generálnej riaditeľky sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády Jany Kviečinskej pozíciu asistenta sa budú snažiť preniesť do školského zákona.
PETRA ČAKOVSKÁ