
Markus Babbel (vzadu) pri spolupráci so svojím klubovým spoluhráčom Fínom Samim Hyppiäom. FOTO - INT
Bol to šok, najhorší deň v živote 29-ročného nemeckého futbalistu Markusa Babbela, keď mu profesor Roman Haberl diagnostikoval koncom novembra Guillanov-Barrého syndróm, zápal celého nervového systému. Nastáva po zlyhaní imunitného systému, ktorý pri niektorých druhoch infekcií produkuje látky poškodzujúce práve nervový systém. Táto zákerná choroba paralyzovala telo 51-násobného bývalého nemeckého reprezentanta.
Babbel, zvyknutý na fyzickú záťaž, na začiatku sezóny ochorel, dostal horúčky, ktoré ho pripútali na nemocničné lôžko. Dnes nemôže bez cudzej pomoci urobiť ani krok. Na mníchovskej klinike Harlaching, len niekoľko sto metrov od miesta, kde ešte v drese Bayernu slávil veľké klubové úspechy, bojuje hráč FC Liverpool o svoju budúcnosť.
„Pre moju rodinu, manželku i rodičov to bol veľký šok, keď ma takto uvideli. Mám ochrnuté nohy a ramená. Chodiť môžem za pomoci druhých len s vynaložením všetkých síl. Vyjsť po troch schodoch, to je skoro nepredstaviteľné,“ povedal 190 cm vysoký obranca v stredu počas tlačovej konferencie v priestoroch kliniky.
Hlava sklonená, plecia ovisnuté. Pred sedem kamier a štyri desiatky novinárov ho priviezli na invalidnom vozíku. Vstať z neho mohol za asistencie dvoch terapeutiek, ktoré ho držali pod pazuchami. „Nohy mám po kolená meravé, v rukách cítim dráždenie. Je to deprimujúce vedieť, že zlepšenie môže prísť len pomalými krokmi. Som trochu frustrovaný, ale každý deň sa cítim o niečo lepšie.“
Profesor Roman Haberl dodáva svojmu pacientovi odvahu. Podľa jeho slov bol Babbel desať dní v ohrození života, pretože trpel poruchami srdcového rytmu. „Vychádzam z toho, že bude môcť hrávať. Skúsenosti hovoria, že takmer všetci ľudia v jeho veku sa z tejto choroby dostali.“ Nad posteľou Markusovej izby na neurologickom oddelení kliniky visí krištáľová lampa. Dar od priateľa, rockovej hviezdy Chrisa de Burgha, ktorý ho tento týždeň navštívil. „Bez teba nebude Liverpool anglickým majstrom,“ pripomenul mu povzbudzujúco.
Hudobníka vystriedali bývalí spoluhráči z Bayernu Mehmet Scholl, Jens Jeremies a Michael Tarnat. Priniesli mu laptop s futbalovými hrami. „Je to pekné, keď sa vrátite do Mníchova a nezabudnú na vás. Keď sa klub nezaujíma len o futbal, ale aj o ľudí. Futbal nebude dlhší čas pre mňa už najdôležitejší. Tým sa stane túžba uzdraviť sa,“ zdôraznil pre nemeckú DPA Babbel.
Vyučený mechanik priemyselných strojov žije v presvedčení, že sa bude môcť opäť vrátiť k aktívnej činnosti. „Lekári mi povedali, že choroba sa dá stopercentne vyliečiť. Vrátim sa. Klub mi poskytne toľko času, koľko bude treba. Ale comeback môže trvať dlho. Koľko, to sa nedá predpovedať. Existuje však aj horšia alternatíva, na ktorú nechcem myslieť - že si už nikdy nezahrám futbal.“
Nemecký majster Európy spred piatich rokov smie cez Vianoce opustiť kliniku a stráviť záver decembra v kruhu svojej rodiny - manželky Sandry, šesťročnej dcéry Pie a o dva roky mladšieho syna Yannicka. Budú to Vianoce nádeje.
Na konci roka, ktorý bol pre Markusa do augusta najúspešnejším v jeho doterajšej kariére. S Liverpoolom vyhral Ligový pohár, F.A cup, Pohár UEFA, anglický i európsky Superpohár. Po francúzskom trénerovi Gerardovi Houllierovi, ktorý podstúpil nedávno jedenásťhodinovú operáciu srdca a v januári by sa mal na štadión Anfield Road vrátiť, ďalšia rana pre klub z mesta Beatles, ktorý je momentálne na čele Premier League. (mb)